Gissa position Stockholms län

Okej… Ännu en välkänd vy för många, också den är en väl utnyttjad och promenerad väg.
Men, längre ut i fjärran nästan skymtar en skog av master på segelbåtar det är en båtklubb. Vad heter den?


bbbrygg.png
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Hej Ringblom!

Din skarpa blick löste ju det. Visst är det Hundudden vi ser i fjärran, Lidingön i bakgrunden och bryggan där bilden är tagen är ju Blockhusudden härute på Djurgården.

Nu är bollen din.
 
Vad man ser är ju hasselsnår och en bergsbrant till vänster. Ett par lyktstolpar vid gångvägen… i bakgrunden skymtar en gul(?) lådaktig byggnad.. till höger syns någon form av mur/nätstängsel, möjligen p-plats idrotts/lekplats.

Uppenbarligen bor det klotterungar i området eftersom björken är färgad. Dock inga hundfekalier på marken, vilket antyder att det inte är någon ’högre stadsmiljö’ heller…

Jag skulle gissa på en närförort i söder…typ Östberga, Farsta… annars i Årsta, Kärrtorp..Men inte så långt ut som Orten.

Ja någon måste ju börja gissa…

Vidare…Du skriver ’Gammal vägrest’ Ja, sådana finns det många av. Mest känd är ju Göta Landsväg eller resterna av den. Det var därför jag drog till med Årsta/Östberga.. Men, det växer ju björkar vid vägen så det kan ju inte vara högt upp, det sluttar nedåt mot fotografen.
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!
Till höger är det många rätt speciella lampor och ser ut som det är en slänt ned från tunnelbanan eller liknande.

Svårt. Påminner om 40-talsförorterna. Svedmyra/ Sockenplan?

Thure
 
Vilket är korrekt! Detta är precis vid bergskanten till gamla hoppbackarna. 10 meter från ryggen går tunnelbanan och där försvinner vägresten. Syns ganska väl som diagonal terrängskuggning längst med berget hos lantmäteriet.
 

Bilagor

  • Skärmbild 2025-01-19 213733.png
    Skärmbild 2025-01-19 213733.png
    189 KB · Visningar: 75

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.