Gissa position Stockholms län

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Okej, vi tar den här då. Till vad hör denna byggnad och var ligger och heter den?
PXL_20201108_110642844.jpg
 
Senast ändrad:
Intressant arkitektur. För tankarna till slutet av 1800-talet. Typ ett par flyglar till slottsbyggnad? Får mig att tänka på slottet på norra Mörkö Ängsholm men det är ett långskott.

Thure
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Du är i närheten måste jag säga men det är inte någon slottsbyggnad.
Bifogar en till bild jag har från området.

Som ledtråd så var det en dokumentär om platsen för några år sedan som drog till sig en del uppmärksamhet (och kanske inte i positiv bemärkelse).
bild2.jpg
 

lipfip

Forumvärd
Antar att det här är dokumentären:

Och tror att jag passerade byggnaden på den här fina vandringsleden:
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.