Gissa position Stockholms län

Stämmer tillräckligt bra Dag. Vid gång och cykeltunneln under järnvägen och Huddingevägen söder om Flemingsbergs gård i dalen som är en förlängning av Flemingsbergsviken av Orlången.

Stort bestånd av Pestskråp finns för övrigt också vid korsningen Glömstavägen/Huddingevägen.

Stafettpinnen över till dig.

Thure
 
Senast ändrad:
Vi stannar kvar på Södertorn.
Vilken sjö?
pic_777992.jpg
 
Fuskade och hittade rätt sjö i en färdrapport. Svårgissad liten sjö. Kan ge ledtråden att det är i närheten av Tyresta.

Thure
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips