Gissa position Stockholms län

Precis till höger om bron i bild 1 finns denna skylt.
 

Bilagor

  • Bild 3.jpg
    Bild 3.jpg
    148.9 KB · Visningar: 252

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Finns tydligen en hel by med olika scoutstugor som innehas av olika scoutkårer där vid Lycksjöhagen.

Tallborgen trodde jag inte på då färgen på huvudbyggnaden är brun på den bild jag hittade. Men uteslutningsmetoden säger nu Tallborgen.

Thure
 
Det är mycket riktigt Tallborgen. Och du har nog helt rätt i det där med färgen på huset. Den röda väggen som syns på bild 1 är helt enkelt förrådet/uthuset och inte själva Tallborgen. Däremot så är Tallborgen den enda scoutstugan som syns från den lilla bron.

Sorry att jag förvillade med "fel färg". Var några år sedan jag var uppe vid själva stugan så jag tänkte aldrig på att själva stugan är brun.

//lasse
 
Bra bildgåta Lasse.

Var är dessa bilder tagna?

Thure
 

Bilagor

  • 1080630.jpg
    1080630.jpg
    20.8 KB · Visningar: 225
  • 1080626.jpg
    1080626.jpg
    52 KB · Visningar: 226
  • 1080624.jpg
    1080624.jpg
    54.2 KB · Visningar: 236

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips