Gissa position Stockholms län

Ledtråd #2076

Vi befinner oss defintionsmässigt på fastlandet (ävenom ortnamnet för terrängen i fråga slutar på ö) och det går asfalterad väg hit. Samtidigt fin kajakskärgård där man kan paddla t o r yttersta skären på en dag.

Thure
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Räfsnäs är rätt.

Prylen är en "fjärrtermometer". Ett sätt att dels mäta temperaturen på ytor eller vatten men också bedöma utstrålning och instrålning vilket är intrssant för t ex istillväxt, isnedbrytning, snöförändring och lavinrisk. Lite nördigt.

Thure
 
Ännu ett obskyrt vatten

Två bilder tagna i motsatt riktning, på samma plats
 

Bilagor

  • DSC_0151.jpg
    DSC_0151.jpg
    27.6 KB · Visningar: 274
  • DSC_0150.jpg
    DSC_0150.jpg
    17.5 KB · Visningar: 243

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips