Gissa position Stockholms län

Om det är Siaröfortet i bakgrunden, vad heter i så fall udden där bilden är tagen?
Bifogar en ny bild.
 

Bilagor

  • DSCF3545.jpg
    DSCF3545.jpg
    33.5 KB · Visningar: 325

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Jag ger dig rätt, eftersom det är Lindbergaån, gården jag frågade efter heter Mälby.
Vi startade på Sävjaån och slutade vid Skarpsundby och där bilden är tagen befinner vi oss på krönet där strömmriktningen byter håll.

Din tur.
 
Var

är bilden tagen. Om det kommer gissningar kan jag lägga in lite ledtrådar men nån kanske tar den direkt?

Thure
 

Bilagor

  • Paddling Kanada 153.jpg
    Paddling Kanada 153.jpg
    63.8 KB · Visningar: 249

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips