Gissa position Stockholms län

Vilken linje går Waxholmsbåten

och var är bilden fotograferad?

Thure
 

Bilagor

  • P1000116.jpg
    P1000116.jpg
    20.7 KB · Visningar: 268
Det här var lite knepigt......buss 816 går till Tyresta Strand och det känns väldigt mycket som Erstaviksfjärden men jag tror inte Waxholmsbolaget angör Tyresta Strand utan bryggan vid Trinntorp.
I brist på bättre gissar jag på Tyresta Strand.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Janne och Johan

får dela på äran. Bryggan Trinntorp som är vändpunkt för Waxholmsbolaget Linje 17 A försörjs av SL 805 bussen. Bilden tagen från Erstaviken väster om södra Ägnö i riktning mot Telegrafberget.

När jag kollar tidtabellen slår det mig att en trevlig cykeltur är till Trinntorp så båttransfer och åter hem från Björkvik på Ingarö.

Thure
 
Lägger ut en bild till

även om antalet gissningar varit litet sista tiden.

Vad ser vi och varifrån är detta fotograferat?

Thure
 

Bilagor

  • P1000163.jpg
    P1000163.jpg
    44.6 KB · Visningar: 226

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.