Gissa position Stockholms län

Funderar

efter lite kartstudier på Väsbyån och en plantering med dammar som ligger väster om järnvägen i anslutning till St Wäsby gård på andra sidan om järnvägen.

Thure
 
Thure

Ditt svar är helt rätt! Rokoko-parken och Stora Wäsby ses i bakgrunden. Bakom fotografen finns ett vikingaskepp ett antal meter upp i luften som markerar vattennivån på den tid det begav sig. (Vikingatiden, alltså).
 
Var

äe bilden tagen?

Thure
 

Bilagor

  • IMG_1613-001.jpg
    IMG_1613-001.jpg
    36.6 KB · Visningar: 230

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Lite av straffspark

för dig Peter.

Stångmärket är Skärgårdsstiftelsens symbol. Stora Kalholmen var Skärgårdsstiftelsens första område om jag minns rätt.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips