Gissa platser i Gästrikland

Gavelhyttan är rätt. Varför inte en pinne var för det?

Grunnar fortfarande på M4, under tiden så får andra fundera på denna.

Bild 33:
q1033.jpg


Full storlek: http://www.djuvfeldt.se/img/q1033_stor.jpg
 
Att ankarbruket är Tolvfors är jag ganska säker på, men huset? Det finns ju massvis i närheten. Det är inte din egen kåk?
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Bild 33

Kan det vara Vinnersjö Timmerhus strax väster om Vinnersjö koordinaterna WGS84: Lat N 60° 24′ 23″ Lon E 16° 50′ 12″


/Micke
 
Nix! Jag bor i ett rött hus.
Men du tänker rätt.....
Nu har jag suttit en bra stund och tittat på flygbilder i hitta.se. Jag tycker jag har granskat varenda hustak inom en radie mellan 400 och 700 meter från Tolvfors, som dessutom skall ha en någorlunda signifikant utbyggnad eller burspråk åt de håll solen står under dagen. En ovårdad äng/igenväxande mark bör också finnas i siktlinjen, tillsammans med en stor gran.

Det är bara och erkänna att jag går bet. Bilden är för grynig och ger inte särskilt många detaljer för att jag ska kunna hitta annan information som avgränsar letandet.
 
Kan det vara ett av

husen på Lövuddenvägen strax före Lexevägen fotograferat från Åstranden?

Eniros utsiktsbilder tycker jag verkar bättre än Hittas i det aktuella området.

Thure
 
Fotograferingspositionen på bild M4 är Lat N 60° 40′ 36″ Lon E 17° 6′ 7″ vid en liten inbuktning av Gavleån och fotoriktningen är ungefär NNV. Om man använder eniros karttjänst och tittar på utsiktsbilderna (snedbilder på låg höjd) kan man skönja det hus som syns på bilden.
http://kartor.eniro.se/query?mop=aq&mapstate=1%3B17.10062%3B60.67782%3Bo%3B17.09751%3B60.67868%3B17.10327%3B60.67707%3B624%3B527%3B3%3B1&mapcomp=%3B%3B%3BLexev%E4gen%3B23%3B%3B80627%3BG%C4VLE%3B%3B%3B%3B%3B17.10062532648829%3B60.67782006612162%3B0%3B0%3B%3BG%C4VLE%3Bmaps_address.164095.11%3B0&what=map_adr&searchInMap=1&geo_area=lexev%E4gen%2023&stq=0&pis=0
I boken "Lexe Historia - Historia och människor" skrivs det att huset är byggt efter en engelsk ritning. Det är murat i tegel och ser inte riktigt ut som övriga gamla hus i stadsdelen.
Jag bor förövrigt några hundra meter därifrån.

/Micke
 
Bild 35

Bild 35 har inte någon gissning avgivits på. Jag prövar med att bilden är tagen på Ynäset i Hedesundafjärden från vägen med vägbommen där.


Micke
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips