Gissa bilder i Gävleborgs län

Så rätt så. Undrar om det är någon stump av den gamla Salabanan som jag inte frågat om än?

Är Calle på plats tror jag han tar denna snabbast.

#24
t024.jpg


Man ser inte så mycket i det frimärket, så ladda hem den stora i stället:
http://www.djuvfeldt.se/img/quiz2/t024_s.jpg

Bolleberget
 

avslLM

Avstängd
I praktiken dött lopp med rätt svar. Bilden (sammansatt av 7 delbilder) är tagen från Bolleberget och åt SO, dvs mot Bollnäs.

Nu ska jag ut i skogen en stund, grunna på den här så länge.

#25
t025.jpg
 
Bollnäs

Den vyn har jag sett några gånger. Såg att fler hunnit före med svaret så jag kan glänsa lite med att bilden tagen från Lilla Bolleberget.
 
Där satt den. Jag visste att någon skulle knäcka den.


#20 - en enklare nöt att knäcka
t020.jpg

Måste bara kommentera din bildserie från Forsbacka och då bild nr 14 från "Glödgen". Forsbacka kammarkör har inga konserter i denna lokal (skall dock inte förväxlas med Forsbacka kyrkokör, vilket många gör.) men det skulle kanske fungera. Dock spelas det eller har iallafall spelats någon form av teater i lokalen sommartid. Vintertid används den som vinterförvaring av husvagnar. Har haft min egen där under flera år.

Micke, webmaster för www.forsbackakammarkor.se
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

avslLM

Avstängd
Nej, den är det inte.

Platsen och det som bryts har koppling till en tidigare bildfråga. Den finns dessutom utmärkt i Terrängkartan.
 
Då är det väl Brynstensgruvan utanför Ryggskog förmodar jag....

Jag lägger till en gissningsbild. Var kan detta vara?
 

Bilagor

  • M9_l.jpg
    M9_l.jpg
    56.8 KB · Visningar: 285

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips