Gissa bilder i Gävleborgs län

avslLM

Avslutat
(T)jädrar vad svårt... ingen polett ramlar ner. Själv brukar jag plåta fåglar från badrumsfönstret:
tranor.jpg
 
M10_3

Grattis till rätt svar Tobbe. Hade ni fått hela bilden från början så hade det varit för lätt......

Får grunna vidare på Calles bild...

Micke
 

avslLM

Avslutat
Vildsvin lär ha nått Hälsingland, och ett har skjutits i närheten av Gullberg SV om Alfta. Där borde det kunna finnas tjäder också.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

avslLM

Avslutat
Den andra invandraren jag kan komma på är mårdhund, men jag hittar ingen koppling till tjädrar annat än att en mårdhund säkerligen käkar fågelägg om den får chansen.

Sen kan jag inte hålla mig längre utan fortsätter med mina bilder.

#34
t034.jpg
 
Tjädrarnas roll i detta är bara att de befinner sig i området som efterfrågas. Men visst, en tjäder skulle smaka fågel för denna finsk/ryska invandrare.
 
Måste fundera vidare på #34, ser ut som en stuga vid en skidanläggning och den lilla stugan verkar kunna vara en bastu eller nåt liknande.
 

avslLM

Avslutat
En tredje invandrare som jag inte tänkte på är ju varg, och Galvenreviret ligger ju lämpligt till. Men att placera tjädrarna på en bestämd plats utifrån det fixar jag inte.
 
En tredje invandrare som jag inte tänkte på är ju varg, och Galvenreviret ligger ju lämpligt till. Men att placera tjädrarna på en bestämd plats utifrån det fixar jag inte.

Galvenreviret är rätt svar!
Eftersom vargrevir är stora så kunde jag använt flera olika bildalternativ som ledtrådar, men det blev en bild på tjädrar. Någon bild på vargarna har jag inte, det enda jag sett av dem är spår.
Det speciella med detta revir är att den s.k. Pessinkivargen bildade par här och eftersom den vargen är invandrad österifrån ses paret som ett steg mot minskad inavel.

Och när det gäller #34 så blir min gissning Los. Det finns en liten backe där och du har varit i krokarna, dock har jag inte varit ända fram till den backen.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.