Gillar äventyr och friluftsliv- vilken utb/yrke passar?

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
lagar kocken mat när han kommer hem, ställer frisören sig och klipper hår på kvällarna.. gillar man friluftsliv så tycker jag att man ska skaffa ett jobb som är långt ifrån naturen, så man kan längta ut i skogen.. nyanserna i livet är fina!! gärna ett jobb som betalar bra så man har råd att frilufsa..
 
Varför inte bli söka en tjänst hos Försvarsmakten och sen försöka bli intruktör på Fös, det borde vara det ultimata om du nu gillar överlevnad och äventyr.

Ring och kolla vad dom har för tips!
http://www.forsvarsmakten.se/sv/For...Forsvarsmaktens-overlevnadsskola-Fos/Kontakt/

Spelar det ingen roll hur gammal man är (är 27)?


lagar kocken mat när han kommer hem, ställer frisören sig och klipper hår på kvällarna.. gillar man friluftsliv så tycker jag att man ska skaffa ett jobb som är långt ifrån naturen, så man kan längta ut i skogen.. nyanserna i livet är fina!! gärna ett jobb som betalar bra så man har råd att frilufsa..
Varför ta ett jobb jag inte gillar? Varför inte få betalt för något som jag gillar? Varför inte jobba med liksinnade?
 
gmu

det spelar roll hur hur gammal man är. om du inte gjort värnplikt måste du göra GMU, vet en 31 åring som kom in på utbildningen. de flesta är runt 20-25 dock.

Rekomenderar försvaret(om du har det som krävs). ;)
 
Faktiskt så spelar det ingen roll hur gammal du är. Försvarsmakten blev för några år sedan rejält uppiskade för åldersdiskriminering då de inte skickade en äldre officer på utbildning för att han var "för gammal". Det viktigaste är att du har fysiken som krävs för jobbet.

Om du vill jobba som soldat (usel grundlön, men en hel del tillägg och ledigheter) är utbildningen ca 3+9 månader. Om du vill fortsätta som specialistofficer får du lägga till ytterligare två år och som taktisk officer tre år.
 
Jag hade verkligen velat utbilda mig genom försvarsmakten men jag är rädd att mina knän inte håller. Jag ville göra kustjägare vid intagningen men fick inte för de trodde inte mina knän skulle hålla hela vägen. Så det blev ingen lumpen för mig. Vet inte hur hård GMU och sen själva utb kommer vara för knäna, om det är värt att chansa.
 
Kan du springa? Knä problem är relativt vanligt och går att förebygga/stärka.

Flera i plutonen hade problem med knäna under GMU men klarade den ändå! Men du vet bäst själv vad dina knän klarar o inte klarar. Kan du inte springa motionsspår blir GMU vääldigt svårt...

Tycker ändå du borde "chansa" som du utrycker dig. Tar du dig igenom mönstringen ärligt men motiverat och kommer med i utbildningen kommer du tas hand om(de vill ha dig kvar!).

och går man från soffan till mara så håller kanske inte knäna, de måste byggas upp gradvis under längre tid.
 
Nu fick jag upp hoppet lite. Jo springa kan jag, det är mer snabba ryck och vändningar samt extra belastning som mina knän inte klarar av. Men jag kan ju prova jobba på det själv och se hur mycket de tål och hur mycket jag kan stärka dem. Har du något hum om hur mycket de ska kunna "klara av"?
 
Varför ta ett jobb jag inte gillar? Varför inte få betalt för något som jag gillar? Varför inte jobba med liksinnade?

det där är en personlig fråga.. jag har jobbat med friluftsrelaterade arbeten men dom har en tendens att bli arbeten, jag upplevde att jag fick tillbaka guldkanten och glädjen med friluftsliv när jag slutade arbete med den.. dessutom tjänar man skitdåligt inom friluftsindustrin och jag personligen gillar inte att vända kronor.. sanningen är också den att jag inte blir tillräckligt stimulerad av för ensidiga förhållanden i livet, därför jobbar jag med teknik på dagarna, har gård på kvällarna och springer i skog och natur så fort det går.. att bara jobba med friluftsliv och bara umgås med andra som jobbar med samma hade gjort att min hjärna hade ruttnat..
 
Sist jag var i Norge jobbade jag som automationstekniker. Var ledig ca 15 veckor om året i schemalagd tid. Tjänade en fin liggcykel i månaden. Det var kul. Köpte allt jag velat ha. Jag skulle ut och isklättra, soloklättra, vandra, krypa i grottor, gå på glaciär, hålla på med canyoning- allt inom gångavstånd. Dessutom skissade jag på ny utrustning för soloäventyr. Men det blev för bra. Jag tröttnade. Så nu är jag ute någon gång om året och gillar det bättre. Har bott ute i två år som mest och älskar att jag gjorde det. Så svaret på din fråga är nog inte så enkelt. Beror nog mycket på vem man är. Om man har allt man önskat kan man döda en längtan. För min del har mina mål aldrig varit tillräckligt höga. Har vetat att det finns ett slut och där är jag nu.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips