Garmin Astro Hur ladda in gröna kartan

Jag har en Garmin Astro. Den bygger på 60 modellen. Hur kan man få in gröna kartan i den. Jag har gröna kartan och den är mycket mera detaljerad än Fritids. pro. Kan man exportera till .IMG och sedan importera den till GPS'en ?? Vilka programmvaror behöver jag för detta ?
 
Du kan inte exportera lantmäteriets rasterkartor i .rik format till Garmins vektorformat .img. Tyvärr. FriPro är det bästa som finns till garmin. Vill du använda .rik kartan måste du köra med en dator/handdator och Fugawi eller Kartex.
 
Vilka progra...

Vilka program skall man använda för att göra egna kartor ?

Var finns det "hemgjorda" kartor att ladda ner som man kan ha i en Garmin ? Hittade en sida men det verkade bara vara POI's över sverige. Hur stor är en karta i allmänhet ex. 1/4 av landet ?
 
Detta finns diskuterat här tidigare

Läs gamla trådar här om hur man gör egna kartor. Sök på google på map och Garmin samt det område du är intresserad av så hittar du en del fria kartor.

Jag gjorde det häromdagen och hittade då fria kartor (gjord av en privatperson) som fungerar med Mapsource över Kanarieöarna baserade på 50.000-dels topografiska kartor.

Finns lokalt sådan kartor i Sverige men jag vet inte hur mycket som egenutvecklats här på senare tid.

I många länder finns olika fabrikanter av kartor för garminGPSer. Det är bra med sådan konkurrens. Jag betalar gärna en slant för bra kartor.

Thure
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips