Funktioner i Garmin GPSmap 276C?

Undrar om det är någon som vet vad valet "Twilight adjustment" på Visa-menyn påverkar?

Jag ser det i version 3.00 men vet inte om det funnits tidigare.
 
PR; sa:
Undrar om det är någon som vet vad valet "Twilight adjustment" på Visa-menyn påverkar?

Jag ser det i version 3.00 men vet inte om det funnits tidigare.

Jag har ver 2.94 och det finns med där. Minns dock inte om det även fanns på 2.70. Det ställer dock om mellan dag- och nattskärm automatiskt beroende på var man befinner sig på klotet :)
 
Black_man; sa:
Det ställer dock om mellan dag- och nattskärm automatiskt beroende på var man befinner sig på klotet :)
Nej det är om du har Auto valt på alternativet Färgläge (Color mode) längst upp på samma menysida som den automatiskt växlar mellan dag- och nattskärm efter solens upp- resp. nedgång. Det fanns definitivt i 2.70 och förmodligen redan från början eftersom det står beskrivet i handboken.

Men Michaels teori låter rimlig. Det blir väl till att sätta sig och glo på exakt vad som händer med bakgrundsbelysningen. Tur det är vinter så solens upp- och nedgång sker vid rimliga tidpunkter :)
 
Nei... Det funkar i både dag , natt og auto
I auto gjør den skjermen til natt ved solnedgang
I dag demper den bakgrunnsbelysning (du setter selv styrken) ved solnedgang.

jkl
 
Den idén tutade jag i en kille som jobbar med programmering av Garmins GPS. Från början kommer tanken från ett program, kallat Bright-IQ, till iQue. Det är skrivet av Walt Bilofsky.

Han (programmeraren) sa att han tyckte det var en bra idé. Tydligen, eftersom de börjar implementera i mottagarna nu.

Måste ringa och pika honom lite... :)

Anders
 

Aktuellt

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Takker for det "apersson850"

Kjempe bra program til IQuen, som jeg savnede til 276C.
Kjører altid med DAG modus, liker ikke "svarte kart"

jkl
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.