Friluftsbutiker i Köpenhamn?

Någon som känner till någon/några friluftsbutiker i Köpenhamn? Undrar dessutom om det är någon prisskillnad jämfört med hemma i Sverige?

/Fredrik
 
På de prylar (gtx-jackor + div "småplock") jag har kollat i Köpenhamn har jag inte märkt nån prisfördel. Det var drygt ett år sen, minns tyvärr inte var butikerna låg, men det var centralt.

Här är en dansk länk som jag hittade bland mina Favoriter http://www.fjeld-fritid.dk/

/Håkan
 
butiker i Khh.

Hallo, tre butiker finns på nästan samma plats i KBH C. På Frederiksborggade, vid Nörreport Station, finns Friluftsland och Fjeld & Fritid. Båda store butiker med gott sortiment. På Vester Farimagsgade, sidogata till Frederiksborggade, finns Spejdersport(Scoutsport).
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Om det är något särskilt du är ute efter ska du naturligtvis kolla det, men generellt är frilufts-utrustning dyrare eller mycket dyrare i Danmark. Våra danska vänner handlar allt sånt i Sverige, såväl flytvästar och snorklar som tält och skidutrustning (f ö också glasögon).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips