fråga ang M/S Storlule

Hejsan. Jag och min kompis ska upp till sarek i juli.
Vi har funderat lite på vilket tåg vi ska hoppa på.
vi tänkte att vi tar ett tåg som är i Gällivare fredagen den 2:a juli kl 12:39. Då hinner vi lätt med buss 93 till Ritsem som avgår kl 15:15. Buss 93 är framme i Ritsem kl 18:45 så min fråga är om det finns någon möjlighet att tälta där någonstans eller möjligen om man kan åka med båten över till akkastugorna och tälta där. Verkar som att båten åker bara kl 8:15 och 14:00 så jag undrar om dom är snälla och åker extra turer ? (http://www.svenskaturistforeningen....Transporter-i-fjallen/Battrafik-och-Battider/)

Så, kan man tälta i Ritsem eller kan man ta båten över till akkastugorna och tälta där. vill gärna slippa betala en natt i hotellet om det vore möjligt. :)


Varför vi vill ta just det tåget är att den är överlägset billigare än de andra tåg, studentbudget :)

/MVh Samuel
 

dave1

Avslutat
De kör nog inga extraturer, men däremot går det att tälta lite varstans där. Alternativt om ni ser nån med båt som ni kan vifta åt med någon hundralapp. ;)
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
De kör nog inga extraturer, men däremot går det att tälta lite varstans där. Alternativt om ni ser nån med båt som ni kan vifta åt med någon hundralapp. ;)

Okej. Så det finns alltså möjlighet att tälta där :) vad bra.

Iof så kan man ju tälta med allemansrätten lite varstans.
spelar nog ingen roll om vi tältar i ritsem eller vid akkasugorna då båten åker redan 8:15 på morgonen :)

Tack för svaret
 
Sen är det inte dyrt att övernatta hos STF i Ritsem.

Kanske ni kan lifta över till Akka med lokalbefolkningen.
 
Då hinner vi lätt med buss 93 till Ritsem som avgår kl 15:15. Buss 93 är framme i Ritsem kl 18:45 så min fråga är om det finns någon möjlighet att tälta där någonstans eller möjligen om man kan åka med båten över till akkastugorna och tälta där. Verkar som att båten åker bara kl 8:15 och 14:00 så jag undrar om dom är snälla och åker extra turer ? (http://www.svenskaturistforeningen....Transporter-i-fjallen/Battrafik-och-Battider/)
...
/MVh Samuel

Du såg det troligen, men för säkerhets skull: dessa tider är de gamla tiderna för 2009. De nya tiderna kommer presenteras under maj. Men troligen är det ingen större skillnad, gissar jag.
 
Du såg det troligen, men för säkerhets skull: dessa tider är de gamla tiderna för 2009. De nya tiderna kommer presenteras under maj. Men troligen är det ingen större skillnad, gissar jag.

hehe.. la faktiksti inte märke till att det var tider för 2009. Men tack så mycket! ska kolla om de blir några ändringar
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

avslutad210712

Gäst
Det går att tälta vid STF's anläggning men där kostar det såklart tältavgift och det är mitt inne på gården. har inget foto men det är ingen direkt skoj plats att tälta på. Man kan såklart tälta var man vill men det verkar inte vara speciellt gott om fina tältplatser eller tältplatser överhuvudtaget på Ritsem-sidan.

Extraturer med båten tror jag att du kan glömma med tanke på båtens storlek. Däremot kanske du kan få någon privatperson att skjutsa över dig men det bör du nog komma överens om innan du åker upp.
 
Skippa Storlule. Åk med Sander istället. Herr Sander är en fiske same som hämtar in näten på morgonkvisten. I samband med det kan lifta med honom över Akkajaure. En riktigt skön filur som bor i ett hus precis vid infarten ner till Storlule.
 
Skippa Storlule. Åk med Sander istället. Herr Sander är en fiske same som hämtar in näten på morgonkvisten. I samband med det kan lifta med honom över Akkajaure. En riktigt skön filur som bor i ett hus precis vid infarten ner till Storlule.
Hm... "Herr Sander", är det samma person som den "Alek Sander" som skjutsade över mig och mina vandringskamrater på denna vandring: http://www.utsidan.se/cldoc/med-syrran-i-sarek_15774.htm

I så fall håller jag med: En riktigt spännande och intressant person.

HåkanF
 
Fiskesameskjuts i Ritsem

Tänkbart att "Sander" och Alek Sander" stämmar. I 2002 fick jag nyss om en Alexander Pittja som fiskar i Ritsem på sommaren.

Jag har det här nummer på min mobil, alttså om man ringar från utlandet till Sverige...
+46702085178. JAG HAR INTE PRÖVAT DET SJÄLVA - inte heller båtskjutsen. För mig räckte M/S Storlule.

Tälta känns fullt möjligt någonstans i Ritsem om inget annat finns, men det känns mer lyx hinsidan Ahkkajavre!
/Hans C
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.