Fotoalbum

Jag försöker få lite ordning bland alla mina foton och skulle vilja ha något slags fotoalbum som ligger på min hårddisk (eller på en skiva). Jag har provat att googla men det enda jag får upp är online-album och det är jag inte intresserad av.

Alltså: finns det nåt bra program man kan ladda ner som man kan ordna sina foton i lite tjusigt?
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Bildarkiv

Bra att du inser att du måste hålla ordning på bilderna. Du har säkerligen lagt några kronor på kameran. Varför inte då kosta på dig ett riktigt bildhanteringsprogram?
Adobe har ett som heter LightRoom. Det kostar visserligen ett par tusen, men då har du stenkoll på bilderna sedan. Dessutom kan du enkelt fixa ljus o färger mm i bilderna därifrån. Skaba bildspel komprimera dem för mail mm.
Christer
 
Dessutom kan du enkelt fixa ljus o färger mm i bilderna därifrån. Skaba bildspel komprimera dem för mail mm.

Det kan man med Picasa också. Och det är gratis att prova. Tycker man att det inte duger så kan man väl börja fundera på Lightroom, men det måste man ju tyvärr köpa innan man kan prova.
 
Tack för tipsen! Jag har provat Picasa och tyckte det var rätt ok men lite rörigt. Ska försöka hitta nån demo av Lightroom så jag kan testa det också.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

avslutad210712

Gäst
Det kan man med Picasa också. Och det är gratis att prova. Tycker man att det inte duger så kan man väl börja fundera på Lightroom, men det måste man ju tyvärr köpa innan man kan prova.

Adobe Lightroom kan man ladda ner i en 30-dagars testversion utan att behöva betala för det.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.