Försvarets plastpåsar

Hejsan!
Jag tycker att ett bra och basic sätt att packa grejor på t. ex. fjällvandringen är i försvarets robusta och genomskinliga plastpåsar. Problemet är att jag slitit ut de jag haft sedan lumpen -95, och jag vet inte om och i så fall var man kan få tag i nya. Är det någon som sett till dessa försvarets plastpåsar i handeln?
 
Försvaret tillverkar knappast dessa själva så finns säkert på någon bygghandlare eller liknande, på byggen brukar man ha dem till "grovsopor".

Mvh
Fenris
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
förslag

Hej!

Ser att detta är en gammal tråd, så jag antar att ingen använder de här eller liknande påsar.

Har försökt att googla runt men hittar inget liknande så jag uppskattar jag gärna tips och vart ni köpt dem. Tänken är att använda påsen bla till att skydda en Camelbak när jag har den i ryggsäcken.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips