Förstärka skor, check

Skor som håller dåligt vid vandring är mer vanligt är ovanligt. Här har den lokala skräddaren sytt på en rejäl förstärkning på de mest utsatta delarna av skorna. Mycket nöjd! Och ett utmärkt sätt att förlänga livslängden på den utrustning man använder. I samma veva fick två jackor ny dragkedja :).

Förstärkta skor.jpg
 
Intressant!
Jag har försökt diskutera liknande lagningar med min lokala skomakare. Han verkade inte intresserad (milt uttryckt).
Ska testa med sömmerska nästa gång :)
 
Tummen upp för trådstarten!

Reparationstänk är bra. Möjligen så kan man satsa mer på skor som kan få ännu längre liv om man reparerar dem än den här typen av dojor.

Thure
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips