"Födelsedagstårta" på vandring

Prinsesstårta

Det går fint att baka en prinsesstårta i ett triangia.

För bottnarna på med stekpannan, lägg in tre små stenar, i med lilla kastrullen (på stenarna) som innerform helst en som är i 27 serien och sedan en större lastrull utanpå låg värme nån timme klart.

Sedan kombinerar du bottnarna med vaniljsås enligt ovan, sylt och en färdigt marsipanlock. Smaskens...

Se äve en bild från Akka, allt blir lättare på vintern
img-32.jpg

Prinsesstårta i solnedgång, det är fjällmat det!

Här fuskade vi lite och hade en fryst med oss i pulkan.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Marängsviss! Maränger (gör ju inget om de blir trasiga innan de ska ätas), choklad/kolasås, grädde, frukt...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips