Fjällräven Kajka 75/85 - ngn som har en?

Hej alla,

funderar på att köpa en Fjällräven Kajka 75/85liters ryggsäck. Ngn som har erfarenheter om just den ryggsäcken?


MVH Erik
 
Jag har ingen själv så där kan jag inte hjälpa dig.

Tänkte bara fråga om du rannsakat dig själv.
Behöver du verkligen en så stor ryggsäck?

//Peter
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Hehe:- Hade nästan väntat mig frågan! Jo, jag har en 55 liters hemma som säkert skulle kunna räcka för sju dagar, MEN, jag är lite sugen på att få plats med tält, sovsäck, underlag, + allt annat nödvändigt inuti säcken. Dessutom gillar jag designen på Fjällrävens nya säckar med justeringar etc. Tror inte att en 75 liters är för stort för en vecka om man inte har ultralätta prylar, eller?
 
Kajka 75

På fråga ett (om jag har en) svarar jag "ja", och på fråga två (om jag har några erfarenheter) blir svaret "nix, men jag ska ut och testa i nästa vecka".
 
Funderar själv

Funderar på en kajka 75 eller 85 liters ryggsäck jag ochså. Nu när jag tänker fjällvandra själv så behöver jag en större ryggsäck än vad jag har idag. Planerar att vara ute kanske 7-10 dagar.

Och vad är nackdelen med en för stor säck? Antar att det finns kompressions remmar runt den så då är det väl lika bra att ha en rejäl säck så att man är beredd på allt.
 
Senast ändrad:
Och vad är nackdelen med en för stor säck? Antar att det finns kompressions remmar runt den så då är det väl lika bra att ha en rejäl säck så att man är beredd på allt.

Startar jag den diskussionen så kommer vi förstöra tråden totalt och det vill jag inte vara orsak till. Om du är sugen på att kolla så kan du ju alltid söka på "lättpackningsforumet" :)

//Peter
 
På fråga ett (om jag har en) svarar jag "ja", och på fråga två (om jag har några erfarenheter) blir svaret "nix, men jag ska ut och testa i nästa vecka".


Nyfiken - var köpte du din och vad fick du betala? Får du plats med tält, säck, underlag etc. i din 75 liters?

/Erik
 
Kajka

Jag köpte den på naturkompaniet i Luleå för 2800 pix. Inte billigt, men jag hade råd och tyckte säcken hade en bättre kompromiss mellan bärkomfort, design och hållbarhet än alternativen. Var jag ska ha ett eventuellt tält har jag inte funderat på, det ska inte med på den här turen.
 
Skulle titta på en Kajka idag på naturkompaniet men de har tydligen nyss återkallat serien pga produktionsfel. :-/
 
Köpte Kajka 75 l W (alltså dammodellen) för några veckor sen efter att ha provat otaliga säckar. Måste säga att säcken har känts mer gedigen och har haft högre komfortgrad än liknande varianter. Nu kan jag ju inte svara för herrsäcken men jag antar att de är rätt så lika ändå. Dessutom har säcken bra kompressionsremmar om man inte packar den fullt. Hellre för stort än att hålla på och trycka ner sakerna i säcken. Det enda jag personligen inte tycker om hittills är de små fickorna på avbärarbältet, upplever att de är väldigt mycket ivägen när man går och svänger med armarna, sen är den lite tung i sig med. Nu har jag ju inte gått någon långvandring med den, men det är iaf intrycken jag fått hittills av Kajka.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips