Fjällräven gyro, vart gömmer dom sig?

Smart att sy på hällor på packsäcken.
Tänkte själv sy om min helt så den blev som haglöfs packsäck men köpte istället en fjällräven vardags duffel 30 och tycker det fungerar kalas.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Tack för trevlig läsning i tråden.

Ramlade över vad jag tror är en Raven med gyroram med rakt överrör från 70-talet på loppis igår med packsäck, och kunde inte cykla hemåt utan den. Enligt bild nere till höger i inlägg #168 verkar packsäcken vara tänkt att sätta under huvudsäcken men det verkar inte optimalt med de remmar som satt på säcken när jag köpte den. Det är inga hällor eller axelremmar på packpåsen. Se bilder nedan. Har ni tips om hur jag kan använda packsäcken?

Funderar på att försöka hänga den nedtill i separata remmar och sy på hällor så att den inte kommer på glid när man vandrar passerar videsnår och annat ställer ned säcken på backen etc.

Kul med alla tipsen.

Thure

20250125_143405.jpg


20250125_143323.jpg
 
Senast ändrad:

avslutat250603

Avslutat
Jag fick en gyro till skänks. Tänkte använda ramen till en ny ryggsäck. Säcken minskade jag ner lite till frugan, hon gillar inte ramryggsäckar.
 

Bilagor

  • IMG_4858.jpeg
    IMG_4858.jpeg
    1.2 MB · Visningar: 109
  • IMG_4859.jpeg
    IMG_4859.jpeg
    1.5 MB · Visningar: 104
  • IMG_4860.jpeg
    IMG_4860.jpeg
    1.7 MB · Visningar: 105
  • IMG_4862.jpeg
    IMG_4862.jpeg
    1.8 MB · Visningar: 113

avslutat103096

Avslutat
Jag har två raven gyro med packsäckar... vill minnas att det sitter två extra remmar till packsäck på båda... får kika när jag kommer hem sen.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.