Fjällräven gyro, vart gömmer dom sig?

Min generation 1 Gyro med original tillbehörshylla och nyare axelremmar samt spänne till original höftbälte.
Axelremmarna fick jag gratis av Fjällräven för många år sedan då jag skickade in mina originalremmar för byte av spännen.
 

Bilagor

  • Gyro1.jpg
    Gyro1.jpg
    1.2 MB · Visningar: 746
  • Gyro2.jpg
    Gyro2.jpg
    1.2 MB · Visningar: 813
  • Gyro 3.jpg
    Gyro 3.jpg
    1.2 MB · Visningar: 385
Min generation 1 Gyro med original tillbehörshylla och nyare axelremmar samt spänne till original höftbälte.
Axelremmarna fick jag gratis av Fjällräven för många år sedan då jag skickade in mina originalremmar för byte av spännen.

Remmarna som sitter mot det övre röret, vad fyller de för funktion? Toppstramare?

Ska byta remmar på min Gyro men Fjällräven ville att jag skulle lämna in den för en mindre modifiering :rolleyes: Blir säkert jättebra att få det monterat av de som begriper något :)
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Gyro är ju en ramprincip från Fjällräven, samma säck (ex Raven 70 liter) fanns med vanlig ram och gyro ram att köpa allt efter tycke och smak.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips