Fjällräven classic 2009

Nu har det ju gått ett tag sedan vi alla gick i mål i Abisko. Hur många är det av er som kommer att anmäla sig till FC2010? Anmälan öppnar ju nu 15 sept.
Själv har jag inte bestämt mig ännu. Ev. så kanske men då kommer jag nog vandra själv (i min egen takt och fart). Skall i så fall satsa på under 36 h.
 
självklart

Jag kommer i alla fall att anmäla mig.

Sen får vi se vad tiden räcker till.

Ska ju till KIna och gå Fjällräven Classic där på vårkanten, sen har jag en del andra planer.

MVH
ZZEEZZ
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Det blir nog en anmälan här också. Antingen går jag ensam i min vanliga takt eller så går jag med en kompis som bangade förra året och tar det riktigt lugnt.
 
Jag räknar ner

till tisdag. Den här gången blir det bronstakt istället för silver. Ska försöka få med mig svågern också.

//mjensen
 
Gick för andra gången i år, men nej inte en gång till efter detta långa stenröse. Föredrar Jämtlands eller västerbottensfjällen.
 
Då är

anmälan inskickad. Startgrupp 1, fredag kl 09.00. :)

Planerad målgång: tisdag kl 18:03 ;)

Den tidigaste starten 03:46 är borttagen och ersatt av två starter på söndagen istället.

//mjensen
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.