Fina isar i Göteborgsområdet?

Jag har nyss flyttat till Göteborg och skulle gärna ta emot tips på var man kan hitta fina isar att ge sig ut på när det fryser till.
//freddy
 
Hej!

Det har jag åxå funderat kring, var man kan hitta bra sjöar alltså! Den enda som jag vet om såhär på rak arm är Delsjön, den är ju inte så gigga stor men räcker gott om man är sugen på bara en lite tur med stopp för en god fika! Annars så rekommenderar jag dig att kolla med Friluftsfrämjandet, dom brukar ha super koll och även ordnade turer!

Lycka till på isen!

Mvh
Camilla
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Många sjöar blir det...

Tar dom jag brukar åka på oftast.

*Sjöarna i Vättlefjäll. Lägger sig tidigt. Åk buss till Lövgärdet, gå ner till badplatsen och åk på Surtesjön. Gå sedan över till Gäddevatten. Åk om det går kanalen till Stentjärna. Åk norut till Skyrsjön och Kroksjön. Avsluta söderut över Stentjärna igen och slutligen Mölnesjön. Tag sedan bussen från Rannebergen.

*Delsjöarna. Lite vanskliga då de ingår i Göteborgs dricksvattensystem och det finns flera stora utsläpp av vatten under ytan med partier med svag is som resultat. Har man koll på de strömma partierna är de fina att åka på och lättåtkommliga.

*Kåsjön, (Partille). Lägger sig tidigt. Fin men ganska liten sjö. Stort öppet parti mitt på med ofta tunn is.

*Mjörn, (Alingsås). Stor sjö med oftast fin is. Ibland stora råkar. Oftast ganska jämntjock is.
 
Köp en karta och kolla in vilka sjoar som ligger lite hogre upp i luften. Finns en del i Molnlycke. Kolla in sjon sjon ömmern mellan Hindas och Alingsas. Det ar en langstrackt sjo med massa oar och den ligger pa 127meter om jag inte minns fel. Ovanfor den sa ligger det en mangd fina sjoar som formodligen lagger sig annu tidigare, Oren, Naren etc.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips