Fästa kniv i flytväst

En liten rackare på slangen till västen är aldrig i vägen. vid foten blir bara jobbigt när jag lägger ut lina men jag kanske är väl klumpig.

Ja det är också smidigt. Har haft på där också, men på något vänster fann jag det smidigare och skönare att ha den vid foten.
Men smaken är ju som baken och de är väl tur de :)
 
Vilken kniv som helst går bra.

Jag tror vilken kniv som helst går bra bara den har en sådan slida.
 

Bilagor

  • webIMG_0895.jpg
    webIMG_0895.jpg
    120.9 KB · Visningar: 546
Rostfritt?

Funderar på en NRS Pilot att fästa på västen, men tillverkaren rekommenderar den i titan om man inte paddlar i sötvatten. De menar att även det minsta salt vatten kan korrodera kniven. Tycker det låter lite overkill med tanke på att den dessutom är mer än dubbelt så dyr. Visst borde väl rostfritt stål palla östersjömiljö där jag paddlar till vardags?
 
Funderar på en NRS Pilot att fästa på västen, men tillverkaren rekommenderar den i titan om man inte paddlar i sötvatten. De menar att även det minsta salt vatten kan korrodera kniven. Tycker det låter lite overkill med tanke på att den dessutom är mer än dubbelt så dyr. Visst borde väl rostfritt stål palla östersjömiljö där jag paddlar till vardags?

Det finns rostfritt och sen finns det syrafast. Det rostfria brukar ofta bli brunt efter ett tag. Enkelt att putsa bort på en kniv om du håller efter. Torka av med en oljad trasa lite då och då så behöver du inte polera lika ofta.
 
jag hade den ett tag, alltså den rostfria. tycker att det beror på hur ofta man är ute och hur länge. för min del som är ute typ 4-5dager per veckan och ofta i saltvatten (både öst och västkusten) är det bara för jobbigt att hålla efter denna kniv. satsa hellre på titan tycker jag. visst kan man polera och olja in men är jag tex på en 4dagers tur då har den börjat rosta efter andra dagen ibland och jag vill liksom inte olja och polera ute till havs ;)
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips