Enkelt kök?

En släkting har önskat sig ett friluftskök i present. Köket kommer att användas relativt sällan och oftast för två personer. Sannolikt oftast till enstaka måltider, max, som jag tror, till helgturer. Som jag ser det bör det ändå vara lätt (annars kommer det inte med) och enkelt (det får inte bli för meckigt att göra lunch). Funderade på att helt enkelt satsa på ett Trangia, men det blir ju lite meckigt och knappast lätt. Överväger gas istället. Vill dock inte att det blir för dyrt, känns dumt att överköpa. Är det nån som har några tankar och tips? Konkreta produktförslag?
 
en MSR stowaway pot och ett MSR pocketrocket. smidigt, lätt och inte idiotdyrt.. Jetboil funkar oxå, färdigmat, fika.. lätt o enkelt..
 
Jag tror du är helt rätt ute i tänket med ett Trangia...
Ett Trangia 27 med gasbrännaren - enklare och mer basic än så behöver det inte vara.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
man bör väl undvika trangia-conteirners till varje pris, tung, ful, klumpig, meningslös dessutom dyr med gasbrännartillsats..
 
Trangia är väl som en Volvo 240 - Idiotsäker

Själv har jag "kaffeköket" Primus Techno trail kit på kortturer som jag kompletterar med en trangiakastrull om sambon är med. På långturer har jag Trangia.

För två personer kanske ett Classic trail kit funkar bättre.

Anders
 
Senast ändrad:
Trangia är väl som en Volvo 240 - Idiotsäker

Anders

idiotsäker? tja, om du menar att man e en idiot om man tror att man kör en säker bil när man sitter i en volvo240 så håller jag med.. annars, 240 är en uråldrig funktion som har fungerat väl men precis som trangia köket har spelat ut sin roll...
 
struntar man i vikten och funktionen kan man lika bra köpa en snuskburk på överskottet för ett par tior och dom kan man dessutom använda som vapen.. huuuhh..
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips