En fråga om Nikon D300

Jag har ställt in att jag vill fota i .raw + .jpeg Large, men bilderna jag får ur kameran blir 2st identiska .jpeg? Vet någon om det finns inställningar som orsakar detta eller kan det vara fel på kameran?

Tacksam för svar

/Rohman
 
.jpeg forever

Hi
det är normalt.Titta på sidan 57 i bruksanvisning.Den kan man ladda ner från Nikons hemsida.
Bra ljus önsar jag:A.
 

clindh

Forumvärd
Låter onekligen galet... Blir det verkligen så direkt på minneskortet eller är det något på vägen, tex programmet du flyttar över till datorn med kanske?
 
Inte enligt bruksanvisning: NEF(RAW)+ JPEG:
När bilder som har tagits med [NEF(RAW)+JPEG hög],...visas på kameran visas(sic) de endast i
jpeg-format. (Användarhandbok s. 57)
Det förstå jag som de skulle endast visas som jpeg IN CAMERA, och jag tror när du öppna bilderna i RAW konvertern får du NEF/JPEG.
Nu har jag kollat vid min kamera och där ser jag : AAA 1654.jpeg, men bredvid stå det i blå
RAW+fine.
Kan du titta på 2 bilder eller en? Jag kan bara titta på en bild IN CAMERA.

Mvh A.
 
Sorry, skulle har läst bättre: Jag tänkte att Du menar att du få bara jpegs in camera.Det skulle vara normalt.Men inte när man ladda ner dem i redigeringsprogram. Använda du Photoshop Elements? Upp till version 5 har den ingen inbyggd RAW-converter. Den måste man ladda ner och jag har inte fått den att funkar,heller.
Mer vet jag inte. Vad använda du för bildprogramm?
MvH A.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Tack för alla svar

Jag ser bara en bild i kameran, det är normalt. Det är när jag flyttar filerna till datorn som jag får 2st identiska .jpeg bilder. Om jag fotar i endast .raw läget så får jag ut en .raw fil som är korrekt. Därför undrar jag om man inte kan köra .raw + .jpeg med vissa inställningar?

/R
 
Fotar du både jpg och raw (NEF) ser du bara en bild i kameran. I datorn ser du två bilder (ska vara en .jpg och en .nef) Vissa datorer kan även visa förhandsbild på .nef formatet, så därför kan det se lite konstigt ut (har du visning av fil-extension i datorn på?). NEF-bilden innehåller faktiskt även en jpg-bild. Detta för att bl a kunna visa bilden i kameran om du bara fotar i raw-formatet (NEF). Vilken bild som visas om man fotograferar både jpg och raw vet jag inte.

PS. Använder du Nikon View NX visas bara en bild (jpg och NEF visas bara som en fil), såvida du inte ändrar i din NEF-bild via tex Capture NX2. Om man ändrat bilden visas bägge varianterna i Nikon View NX.

Låter det krångligt. Det förstår det lättare när man provat lite

Om du verkligen får två jpg-filer måste det vara något fel. Vad har du för överförningsprogram, eller läser du direkt på SD-minnet i datorn. Har du testat med Nikons Transfer-program? För mig (D90) fungerar det oavsett vilket alternativ jag väljer.
 
Sorry, jag glömde. D300 använder väl CF-kort och inte SD-kort som D90. Men det ska ändå fungera som jag skrivit om ovan.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips