dubbla lager Gore Tex = dubbelt så bra vattenpelare?

Hej! har funderat lite...

om man har på sig två par skalbyxor samtidigt, vardera med vattenpelare 10 000 mm - är skyddet då 20 000 mm eller fortfarande bara 10 000 mm?

MVH Linsu
 
Hej, Det yttre lagret har fortfarande 10.000mm i vattenpelare, så det yttre lagret håller inte tätt längre för det, sen utsätts ju inte inre lagret av regnet direkt men kommer bli blöt inifrån av din svettånga som behöver passera två membran innan det kommer ut så det lär bli ett lager svett mellan byxorna. Särskilt om yttre lagret blivit mättat av regn. Så dröjer det inte länge innan det är blött genom bägge. fukten har ingenstans att ta vägen. Jag tror det är en extremt dålig lösning att fundera över.
 
Senast ändrad:
Det bör ju vara bättre vattentätt med två membran än ett men andningsförmågan bör ju bli avsevärt sämre, vilket gör att fukt från kroppen stannar kvar.
 
Goretex är ju ett mycket fin-maskigt nät, där hålen är mindre än vattendroppar men större än vattenmolekyler i vattenånga. På så vis anses det vara vattentätt utifrån men ändå vnetilera ut fukt innifrån. Således när det är varmare och fuktigare innanför utjämnar naturen det genom att ångan/vatenmolekylerna flyttar sig ut genom nätet från innanför (fuktigare/varmare) till utanför (kallare/torrare). Naturen strävar ju efter jämvikter. Kör du dubbla lager ska du bygga upp "ångtryck" i två zoner, dels innanför innersta lagret och även mellan lagren för att trycka ut fukten. Tror också du kommer att få dålig andningsförmåga med två lager. Tätt blir det nog men fuktigt innifrån om du rör på dig.

GTX kan alltså även fungera "baklänges", prova att sitta en stund på en blöt plan bräda ( t ex sitsen i en roddbåt) och efter en stund när plankan är varmare kan du uppleva att du trycker fukt utifrån plankan och in i byxorna istället.

Fysikens lagar är svåra att komma runt.

/Patrik
 
Tack för svar. måste försäkra att detta inte är något jag funderar att pröva själv. jag använder enbart ett lager (+28 000mm) men tanken är intressant. hur ska man tänka liksom? ska man likna GTX vid solskyddsfaktor (två lager solskyddskräm med 50 som solskyddsfaktor är fortfarande 50 - och inte 100) eller resonera att två lager GTX ger ett bättre regnskydd..
 
Att försöka ditt förslag kommer att leda till svettfukt på fel ställen och troligtvis alltför varmt vid aktivitet. Klädesplaggen skall inte bara hålla torrt mot nederbörden utan även ventilera ut värmen. Varje lager med GT i bromsar avkylningen.
Komfortzonen lär du inte uppleva med den lösningen.
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips