Dagsturer kring Göteborg

Hej,

Jag och min sambo hade tänkt gå någon dagstur kring Göteborg och ta med oss mat och dylikt men har inte planerat att övernatta.

Vi har gått Risvedenspåret, gått runt lite i Vättlefjäll men inte så mycket, vi har gått runt i Delsjöområdet, vi har gått Vildmarksleden (2 dagars tur), vi har gått Hyssnaleden (2 dagars tur), vandrat en hel del i Änggårdsbegen.

Har ni några bra tips på dagsturer som inte ligger för långt från Göteborg med bil? Vi ska kunna åka dit, vandra samt åka hem på en dag.

Tack på förhand,
Caroline
 
Hej! Jag tänkte tipsa om Tiveden, underbar "trollskog", men kanske lite för långt bort för en dagstur kanske?

Jag gick nyss "Rådasjon runt", vilket är lite som att gå runt Delsjöarna i och för sig.

Hittade också en blogg med lite olika tips om promenader och vandringar runt Göteborg.

http://promenadguide.blogspot.se/2011/06/30-vandringsleder.html

Och här hittade jag ett boktips, "Vandring kring Göteborg".

http://www.goteborgdirekt.se/nyhete...skona-sydvast/lgcylir!0f90jhK9U@RDmFvKvJ0BCg/

Hoppas ni hittar nåt bra! =)
 
Sandsjöbacka har mängder med fina vandringsleder. Finns några vindskyd /grillplatser. Personligen gillar jag delen söder om Lindomevägen.
 
Halaj!

Jag vill tipsa om lilla edet. Där finns några, lite korta kanske, men fina leder:
http://www.lillaedet.se/download/18.37ede2b61374abec5ce395/1497946050137/vandra i nära natur.pdf

och så Hisingsparken:
https://goteborg.se/wps/wcm/connect...7182e496/Tvåvik_Hisingsparken.pdf?MOD=AJPERES
hisingsparken ger inte så mycket naturkänsla precis. Mer motionsspår. Den är istället bra på vintern när man är sugen på att knata runt, och det är mörkt ute.
Här är karta på vilka spår som är belysta:
http://hgcgolf.nu/gym/motionsspar/

//T
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips