Cykla Kvikkjokk - Ammarnäs

Hej,

Vi är två tjejer som är sugna på att cykla sträckan från Kvikkjokk till Ammarnäs på Kungsleden i sommar. Har försökt hitta information i tidigare trådar men länkar osv har inte fungerat därav kommer kanske denna fråga igen.

Någon som cyklat den sträckan eller vet hur den är?
Är så dålig information kring denna sträcka på STF:s hemsida, är det någon som har koll på hur långa sträckorna är mellan stugorna som finns längs leden i privat regi?

Tack på förhand!
 
Jag vet hur den är. Ni kommer nog att få sova i tält minst en natt.

I Tsielejåkkstugan kanske ni kan sova inne, men där finns bara två bäddar, så räkna inte med det.

I Västerfjäll kanske det går att få rum, det vet jag inte. Jag har aldrig varit där.

I Tjäurakåtan kan man nog sova i nödfall, men det är inte tanken med den.

I Vuonatjviken kan få rum, men jag skulle rekommendera att man ringer typ kvinnan som bor i Hárrok (jag tror dock inte att hon hyr ut i vanliga fall), för de är inte överdrivet trevliga i Vuonatj vad jag har hört. Det finns också en camping vid Riebnesluspen, men därifrån är det nog i svåraste laget att cykla upp på fjället.

Jäkkvik har rum till uthyrning.

Pieljekaise kan man hyra nyckel till sängarna på Handlar'n i Jäkkvik. Dessa lämnas åter i Adolfström.

I Adolfström finns det rum i handelsboden.

Jag tror man kan få ett rum även på Bäverholmen, det vet jag ej.

I Badasjåkkå får man inte övernatta.

Sjnulttjie vet jag inte om man får övernatta i, jag gjorde bort mig när vi skulle hitta den stugan och hittade den nedbrunna stugan istället (följ inte Grundstens vägledning dit)

I Höbäcken finns det ett trevligt vindskydd.

I Ammarnäs finns naturligtvis Wärdshuset.
 
Tack för ditt utförliga svar om boendealternativ!
Vet du hur långt det är till första stugan från Kvikkjokk?
 
Det finns en bok, Kungsleden på Mountainbike av Mirja Andersson

Skickat från min MotoG3 via Tapatalk
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips