Cykla från Charles de Gaulle

Man blir ju lite orolig när man läser om överviktspriser för cykel på flyg.
Men icke desto mindre - är det någon som har erfarenhet av att cykla ut från Charles de Gaulle? Tänker mig INTE in i Paris, utan norrut eller så.
Alternativt ta cykeln på tåg en bit norrut. Man har läst att inte alla tåg funkar med cykel? Och då måste man kanske först in i Paris för att ta sig vidare?

Hoppas någon har testat.

Eva
 
Cykla ut ur De Gaulle

Nog skall du kunna ta dig ut från De Gaulle flygplats utan att behöva cykla in till Paris som trots allt ligger en bit från flygplatsen (och åt fel håll om du sedan skall norrut).

Personligen har jag aldrig tagit mig från De Gaulle (inte på cykel i alla fall) men det skall nog gå. Jag har en Michelinkarta över området som jag tittar på nu och om du inte har några sådana så köp dem när du är i Frankrike, speciellt om du skall cykla långt. De är 1:200 000 och oslagbara.

Även om det finns rejält med motorvägleder i området så finns de mindre vägarna kvar. Prova med väg D212 om du skall norrut, den leder till le Mesnil-Amelot och sedan vidare mot Vémars och St. Witz. I början är det nog klokast att kosta på sig att fråga flygplatspersonalen om hur man tar sig ut från själva flygplatsområdet, de borde ju kunna engelska m. tanke på arbetsplatsen fast med fransmän vet man ju aldrig :)

Ha en trevlig tur
Mothesta
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag har tagit mig ut västerut från Charles de Gaulle. Det blev en bit på större väg, men det krävdes absolut ingen motorvägscykling. Det svåraste var att hitta ut från själva flygplatsen, vilket tog ett tag, men när det var avklarat funkade det bra att ta sig ut mot småvägarna. Så länge man inte ska in mot Paris borde det nog gå bra att cykla på en gång.
 
Lysande länk!

Tack för den länken, något mer uttömmande i ämnet får man nog leta efter! Ganska pratig text, men det får man ta. Har en känsla av att med den infon i bagaget kan man känna sig mycket tryggare när man anländer CdG och ska ut därifrån.

Tack, Eva
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.