Bushking

Här är en jag kallar Bushking. Den är gjord i 3,2 mm 440C . Den är 221 mm lång med en bladlägnd på 112 mm bredd 29 mm och vikt 160 gram. Skaft i hemgjord micarta.

Bushking-1.gif


Bushking-Rygg.gif


Seved
 
Den där så ju riktigt trevlig ut, det enda jag ogillar är bakänden. borde varit rak istället. Nästan så man får övertala sig själv att införskaffa en ny kniv =)
 
Tackar kul att du gillar den:). Säg till när du är övertalad Ha ha

Ja en rak bak ända skulle passa oxå.

Seved
 
Senast ändrad:
Tackar :). Jag har ännu inte gjort nån, men jag funderar faktiskt på en läderslida, en lite spetsig som till en dolk.

Seved
 
Denna är lite snäckrare än övriga av dina knivar jag kan minnas att jag sett.

Skala ner hela kniven en aning och förläng skaftet lite så det fortfarande passar en normal hand så har du nog en "storsäljare".
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Tackar :). Ja det tog lång tid innan jag började med fulltånge knivar. Men jag tycker om dom och dom går att göra jäkligt smärta o fina.

Seved
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips