bushcraft "kompis"

Tjena!

Svårt med bushcrafters på Utsidan.. Sök dig till Instagram istället! Båda hemma i Sverige och utomlands 👍 mitt tips till dig!

Mvh Nicklas
 
Kanske OT, men jag har inte helt klart för mig vad bushcraft faktiskt innebär. Finns det nån bra svensk term som beskriver detta? Friluftsliv i nån form förstås, men mer exakt.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Hej!

Bushcraft.. Du hör det nästan på namnet! I stora drag så handlar det om vetskapen i att kunna läsa av skogen på vilka växter du kan använda till mat o medicin.. Göra upp eld utan tändstickor.. Veta vilket trädslag som brinner bäst o längst beroende på årstid o väder.. Olika slags bivacksbyggande.. Tillverka redskap.. Mm. Med denna kunskap i ryggen så är det väldigt skönt o tillfredsställande att vara ute i skog o mark med en liten rygga.. O ha lite saker med sig 😊👍

Mvh Nicklas
 
Ok, tack! Jo det stämmer bra med den bild som jag har fått av bushcraft. Fokus på överlevnad med enkla medel, bygga läger o d. Ganska normalt uteliv egentligen.
 
Ansluta dig till en Scoutkår kanske kan vara ett alternativ för att träffa likasinnade. Vi har ju hållt på med bushcraft i över 100år... Dessutom brukar det finnas möjlighet att gå lite bra kurser, låna material osv.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.