Bushbox på vintern

Hej undrar om det är många här som använder Bushbox på vintern?
Har tänkt mig köpa ett istället vanliga kök.
 
Brukar köra med mitt Wild woodgas stove även på vintern. Torra kvistar är en förutsättning dock. För en dagstur när man har koll på vädret fungerar det alldeles utmärkt istället för köket. Men för flera dagar när vädret slår om och det blir svårt att finna torrt att elda med, blir det svårare. Då ersätter det inte ett gas/spritkök.. Men så är det ju även på sommaren med vedköken.
 
Jag brukar ha med en hemgjord burkbrännare eller trangias. De står bra i Bushboxen, som då också funkar som vindskydd och 'ställ' för grytan.
 
inte just bushbox, men 3-4 andra vedkök. gillar dem skarpt. roligt med lite brasa.

edit.

jo jag har ju visst bushbox, en liten en. inte favoriten, men lättast.
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Med bricka under borde det ju funka....

Hejsan,

Mysig liten pryl. Nu hade jag personligen förvisso inte gett mig ut på en längre tur utan kök på vintern.....men som ett trevligt komplement verkar bushboxen fungera hur bra som helst. Man bör givetvis ha med sig någon tunn träbricka eller liknande så inte boxen försvinner ner i snön :)

Skidade genom Muddus och Sjaunja i vintras och då hade en sådan liten eldstad funkat hur bra som helst. Är man bara i riktig urskog så hittar man alltid rejält gamla och stora träd med torra grenar längst ner på träden.

/ Stefan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips