Bra flugfiskeställe i Jämtland/Härjedalen?

Är det någon som har tips på något bra ställe att vandra till och flugfiska i i Jämtland eller Härjedalen?

Skriv så mycket ni kan. (vettigt)
Vill ha många tips

Eller kanske kan länka till nån bra sida som tar up sånt?

Mvh Mattias Holmberg
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Förra året var jag uppe i områdena kring Gäddede, tyvärr så var vattenstånden så låga och sjöarna så varma efter förra rekordsommaren så att fisket till största del var en besvikelse.. Låt inte detta hindra dig för det e säkert mukke bättre om sommarn blir lite svalare och vattenflödena bättre..
 
Ett annat förslag som jag inte provat än men hade tänkt göra ett försök i sommar är Gransjöån, detta vatten är kvoterat så du måste söka tillstånd hos Länsstyrelsen senast 31/5.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Norra Jämtland

Norr om Stora Blåsjön, strax innan Stekenjokk finns ett område - Laskenase - med sjöar/tjärnar och strömfiske i Gaustajokk. Fiskekort Frostviken Norra.

Det finns en förfallen camping - Karitjärn - strax innan bommen till "vildmarksvägen" som går norrut mot Stekenjokk. Gaustajokk rinner bredvid vägen ett stycke upp- och nerströms och på andra sidan vägen kan du vandra på "fiskestigen" till tjärnar och småsjöar. Öring & röding.

Du kan också ta dej upp på längre vandring vid Stekenjokk mot Norge. Fast då är du snudd på i Lappland. Jag har inte fiskat där.

/Uffe
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.