Billiga, snygga skaljackor som funkar vintertid?

Jag använde Itabs packaway-ställ på en tur i kebnekaise förra veckan. Byxor + jacka fungerade utmärkt som skalplagg för vind och lättare nederbörd vid en topptur (på tredje toppförsöket gick det!). Hade endast en t-shirt och ett pat ultralätta byxor under (de senare behövdes egentligen inte).

Stället fungerade bra, men efter vandringen från fjällstationen till nikkaloukta i ganska kraftigt regn var jag ganska blöt invändig. Fördelningen kondens och regn är svår att avgöra, men nog kom det in regn.

Letar nu själv efter ett skalset för vinterturer i fjällen i gtx pro-shell eller motsvarande. Kanske är lättare varianter tillräckligt hållbara(?) Ska också gå att använda resten av året. Tar gärna emot rekommendationer. Kanske startar en egen tråd om min förfrågning anses avvika för mycket från ämnet.
 
Jag köpte just på ebay en Outdoor Research Alibi softshell. Med flera olika tyg. -tex på axlar, armar och huva. Resten bara vattenskyddad med stretch.

Återkommer med omdöme

Skickat från mobilen
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Borde ju inte vara nå problem att hitta.. har använt itabs outback och vanliga t&p Shell stället utan problem.. köpte i veckan även Pro Shell jackan och tror den fungerar klockrent dom mildare årstiderna..

Var ute igår i spöregn med Pro Shell stället 3 timmars spårning me hund.. hade MerinoNet underställ och helt utan fukt el bli varm så den fungerar bra på sommaren oxå.

Andasplagg direkt mot hud blir en varm o svettig upplevelse..

Gäller att man har underställ sommar som vinter så fungerar billigare vattentäta andasplaggen bra oxå..
 
Hur ska man se på det där med vattenpelaren?
Itabs packaway har "bara" 5000mm... Sist jag kollade så klarar de väll en lätt skur men inte en hel regnig dag? Eller?

Är också på jakt efter nån skaljacka i budget nivån å tycker annart det verkar vara bra tips!

Har vandrat flera dagar i ihållande regn med packaway. Tycker den funkar fint. Men lite kondens blir det såklart. Det blev det i mina goretexjackor också.
 
Har tvättat min Itab regnjacka ett antal gånger och nu har den mist mycket av sin förmåga att stå emot riktiga regnskurar.
 
Har tvättat min Itab regnjacka ett antal gånger och nu har den mist mycket av sin förmåga att stå emot riktiga regnskurar.

Jag har aldrig tvättat min jacka, men har läst att ytbehandlingen(impregneringen?) av tyget på membranplagg kan behöva bättras på efter slitage och tvätt. Nikwax har väl produkter för sådant. Kanhända kan det hjälpa.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.