Bergans Helium V55 - för kort i rygglängd??

Hej
Fick just hem min Helium V55, känner mig verkligen nöjd över ryggsäcken, allmänt sett.. men är det någon fler än jag som har problem med rygglängden??

Jag är 189cm lång och väger ca 90 kg. Ställer rygglängden på det längsta läget, men hur gärna jag än vill så blir det fel.

När den "sitter" rätt över axlarna, då lättar höftbältet från höften.

När den "sitter" rätt över höften, då hänger ryggsäcken så långt ner på mig att det känns onaturligt för mig att bära säcken på det viset.

Någon annan som upplevt samma sak??

// Lätt besviken ( ilands problem, jag vet)
 
Du börjar väl med höftbältet? sen tar man det andra. Sen är nog inte din längd det viktigaste, utan din överkropps längd. Du kan ju va "lång" men ändå ha rätt kort överkropp och således inte kanske det "längsta läget".
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Du börjar väl med höftbältet? sen tar man det andra. Sen är nog inte din längd det viktigaste, utan din överkropps längd. Du kan ju va "lång" men ändå ha rätt kort överkropp och således inte kanske det "längsta läget".
Hej
Jag har testat alla tänkbara sätt att justera den. Det blir inte bra, tyvärr. Hade behållit den alla dar i veckan om den hade funkat.

Har mailat Bergans för att höra deras tankar kring detta.
 
Är nån centimeter kortare men min Helium sitter bra, antar att din rygglängd är utanför spannet vad den är konstruerad för. På hemsidan står det: Överkroppslängd: 45–60 cm.
 
Är nån centimeter kortare men min Helium sitter bra, antar att din rygglängd är utanför spannet vad den är konstruerad för. På hemsidan står det: Överkroppslängd: 45–60 cm.
Har du fått sätta ryggsäcken i längsta läget för att kunna ha den på dig?
Förresten, vet någon hur man mäter överkroppslängden. Vart börjar och slutar den?
 
Ser nu att det har kommit ut en ny version av Helium 55, den nya V5 är anpassad till Överkroppslängd: 45–56 cm, antar att det är den du har.
 
Det fanns inte ens några meshfickor på den där va? varken bak eller på sidorna?
Jag har meshfickor på sidan av min i alla fall. Tycker det är ett vitt varr av modellnamn på den modellen..

Det svarta på sidan är mesh.
E3C7CF4B-8464-475D-B0A8-1C38B689BAB3.jpeg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips