Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt.
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Bästa gör-det-själv-prylen!
- Trådstartare Martin Fjäderlätt
- Start datum
Lästips
ANNONS
Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro
Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...
Haha, så nån stackare hörde det? Jag bor hyfsat centralt i metropolen Umeå, på 6:e våningen. Mobiltäckningen var så usel att jag fick springa ut medan jag drog upp byxorna med ena handen, en halv minut innan intervjun. Sen gavs intervjun utomhus. Det blåste.Nyss (2008-04-10 ca 05:40-05:46) var det en intervju med Strykarräven i radions P3/P4.
Grattis
OT
Får man en hatt då man disputert, eller är bara ett talesätt?
Per (ofrivilligt vaken)
Annars finns en bandad intervju i P1:s Kropp och Själ 8/4 samt en del i Norrbottensradion, Västerbottensnytt och (kanske) Nordnytt (klippet låg inte ute igår, bara påannonseringen). SvD hade ett reportage, liksom förstås ett par lokalblaskor. Ännu lyser norrbottenstidningarna klädsamt med sin frånvaro (jag menar, varför skulle de vara intresserade av att den vanligaste kroniska sjukdomen bland barn slutat öka i alarmerande takt? Antagligen finns något hus som kommunen placerat kanske-fel, eller någon spännande ko i nån spännande nästan-utdöd-by som förirrat sig över en murken gärdesgård/motsv att skriva om. Eller sport. *bitter*)
Den däringa hatten existerar verkligen, fick nyligen erbjudande att skaffa en. Umeå är ändå inte ett särskilt "akademistiskt" universitet, så jag kan tänka mig att man illfänas mer på andra orter (*Host*ppsala till exempel). Dock är jag inte så mycket för sådant, så jag står över hatt och promotion. Dessutom tyckte jag den var rätt dyr (750kr) tills jag såg att jag missat en fyra på raden ovanför. Nästan femtusen spänn för en handgjord hatt som i mitt tycke mest är fånig. No thanks. Det är ju för f-n et nytt tält, eller ett par skidresor!!!
Och klimatet då?
har ni i OLIN haft några tankar om förändringen i klimatet i norra Sverige?
Alltså,det var ju jättekallt när jag var ung (70-talet),och jag tränade längskidor för fullt;massor av kalluft ner i lungorna för jämnan,renderade i några år med närmast kronisk bronkit,som gav sej efter en vitner i varmare klimat och betydligt mindre träning.
De som växer upp nu i norr/västerbotten är ju betydligt mindre exponerade för riktig kalluft.?
Minskad rökning etc är toppen,men vad betyder klimatet för astman i norr.
Skulle var kul att veta lite om det (har inte läst igenom din avhandling).
har ni i OLIN haft några tankar om förändringen i klimatet i norra Sverige?
Alltså,det var ju jättekallt när jag var ung (70-talet),och jag tränade längskidor för fullt;massor av kalluft ner i lungorna för jämnan,renderade i några år med närmast kronisk bronkit,som gav sej efter en vitner i varmare klimat och betydligt mindre träning.
De som växer upp nu i norr/västerbotten är ju betydligt mindre exponerade för riktig kalluft.?
Minskad rökning etc är toppen,men vad betyder klimatet för astman i norr.
Skulle var kul att veta lite om det (har inte läst igenom din avhandling).
Dock är jag inte så mycket för sådant, så jag står över hatt och promotion. Dessutom tyckte jag den var rätt dyr (750kr) tills jag såg att jag missat en fyra på raden ovanför. Nästan femtusen spänn för en handgjord hatt som i mitt tycke mest är fånig. No thanks. Det är ju för f-n et nytt tält, eller ett par skidresor!!!
Man kan låna hatt. Använde min farfars i Stockholms Stadshus även om den är något liten. Promotionsfester är rätt glada tillställningar.
Slå en pling om du vill låna hatt Strykarn.
Disputationer i Stockholm uppmärksammas för övrigt helt obetydligt av media. Din avhandling har kommenterats nästan till leda ;o)
Thure
Disputationer i Stockholm uppmärksammas för övrigt helt obetydligt av media. Din avhandling har kommenterats nästan till leda ;o)
Surt sa räven! (Eller nej, inte just räven här nej...)
Skämt åsido så handlar det nog ofta om att skriva om nåt som har ett bredare nyhetsvärde och som är förhållandevis lätt att dels förklara och dels relatera till för allmänheten och journalister. Barns astma har det, många andra ämnen har det inte... (min passerade helt utan massmedial uppmärksamhet, sexig titel till trots
PS
Intressant utvikning, men vad hände med den annars ganska bra "nu har jag blivit förälder (igen)"-tråden...?
PPS
Promotionen är rätt cool som grej, i alla fall i Lunds domkyrka (jag ogillar annars offentligt ståhej). Svår på sätesmusklerna dock. Hatt och ring lånas resp inhandlas på H&M för den som hellre köper nytt tält.
Vad var titeln? Och visst är det så, finns inget så otacksamt som att skriva om t ex blodkärlstillväxtfaktorer i tumörtypen X. Samtidigt ägnas ju mesta nyhetsrapporteringen åt sport och kändisar, så man kanske ska oroas över medial uppmärksamhet?Surt sa räven! (Eller nej, inte just räven här nej...)
Skämt åsido så handlar det nog ofta om att skriva om nåt som har ett bredare nyhetsvärde och som är förhållandevis lätt att dels förklara och dels relatera till för allmänheten och journalister. Barns astma har det, många andra ämnen har det inte... (min passerade helt utan massmedial uppmärksamhet, sexig titel till trots)
Men vad f-n, han har ju redan dubblerat tempot sen förra produktionsserien, räcker inte det? Omsättningstiden är ändå nio månader på ungar, och jag undrar hur många gånger de kan dubbla seriestorleken. Annars får han försöka nyttja stordriftsfördelar på något annat sätt, som den där sekten i USA.PS
Intressant utvikning, men vad hände med den annars ganska bra "nu har jag blivit förälder (igen)"-tråden...?
Vad var titeln?
Paragrafer och profit (ok, ingen stor litterär upplevelse, men i alla fall bra mycket bättre än undertiteln
Men vad f-n, han har ju redan dubblerat tempot sen förra produktionsserien, räcker inte det? Omsättningstiden är ändå nio månader på ungar, och jag undrar hur många gånger de kan dubbla seriestorleken. Annars får han försöka nyttja stordriftsfördelar på något annat sätt, som den där sekten i USA.
Man jag tänkte att de kanske kunde vidga verksamheten genom att öka arbetskraftsinsatsen, kanske själva gå över i en mer konsultativ roll nu när de har erfarenheter av effektiv storskalig produktion. (Än så länge är det inte värt att satsa alltför mycket på kapitalinvesteringar i dessa sammanhang...)
Det största man kan vara med om......
1. Dock lite tveksam till att kalla barn för "bästa gör-det-själv-prylen" !
2. Barn kan man ju inte "göra" själv vad jag vet! (om inte det kommit fram något nytt "hitte-på").
mvh
Lars
....visst! Att bli förälder ÄR stort!Martin Fjäderlätt;240294 sa:Jag kan helt enkelt inte låta bli att visa den bästa pryl jag nånsin gjort.
4300 gram är inte helt UL-optimerat, dock.
http://www.karolinska.se/templates/WebbisListing.aspx?id=50997
1. Dock lite tveksam till att kalla barn för "bästa gör-det-själv-prylen" !
2. Barn kan man ju inte "göra" själv vad jag vet! (om inte det kommit fram något nytt "hitte-på").
mvh
Lars
2. Barn kan man ju inte "göra" själv vad jag vet!
Hur menar du då?
Jag har gjort tre stycken själv. Det gick finfint.
Hur menar du då?
Jag har gjort tre stycken själv. Det gick finfint.
Vad gjorde din flickvän under tiden?
Liknande trådar
- Svar
- 3
- Visningar
- 3 K
Få Utsidans nyhetsbrev
- Redaktionens lästips
- Populära trådar
- Aktuella pristävlingar
- Direkt i din inkorg