Bärsystem/ryggsäck

Hej!

Jag vet inte exakt vad jag ska kalla det, men letar efter ett ryggsäcksliknande bärsystem (förmodligen ramryggsäck/mes), men där själva säcken är borta.
Tex på Bergans Finnmark 100l kan man plocka bort säcken:
https://www.outdoorexperten.se/p-12220-bergans-finnmark-100-l.aspx
Men det känns ju lite dumt o köpa en ryggsäck o sen slänga säcken... :)

Nån som har något förslag? (Som exkluderar att jag bygger ihop nåt själv)

Tack på förhand!
 
Det skall gå att köpa reservdelar från Bergans så du kan nog kolla med dom.
Du har ju deras Powerframe 130L som du kan kolla ramen på innan du bestämmer dig
 
En Haglöfs Grönland (eller något motsvarande "ointressant" av Fjällräven-
tillverkning) köper du för några hundralappar på loppisar, blocket eller tradera...
Och bärsystemet är ju exakt detsamma som de som sitter på jämnåriga men
mera intressanta/efterfrågade modeller...
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Alaska/grönland låter som ett bra tips. Jag fick min för 39kr på second hand och senast igår såg jag en på myrorna på Götgatan för 200kr (köpte den ej). Om jag minns rätt var det med y-systemet men inte det senaste med mer stoppning.

Så bor du i stockholm får du skynda dig dit :)

Säcken är ju 30år gammal så den kan man väl kassera med gott samvete. Eller ge bort till någon vars säck är mer sliten.

/Gustav
 
Håller med om att man borde kunna göra riktiga fynd av ramryggsäckar på t.ex. Blocket.
Men dessutom så har jag för mig att militären har bärselar för diverse, bl.a. kabelrullar. Om det finns ett välförsett överskottslager i närheten så kan det kanske vara värt att kolla, eller googla?
 
Hej!

Jag vet inte exakt vad jag ska kalla det, men letar efter ett ryggsäcksliknande bärsystem (förmodligen ramryggsäck/mes), men där själva säcken är borta.
Tex på Bergans Finnmark 100l kan man plocka bort säcken:
https://www.outdoorexperten.se/p-12220-bergans-finnmark-100-l.aspx
Men det känns ju lite dumt o köpa en ryggsäck o sen slänga säcken... :)

Nån som har något förslag? (Som exkluderar att jag bygger ihop nåt själv)

Tack på förhand!

Jag kan ev. ha en FJ-mes i mina gömmor som du kan få. Betydligt bättre alternativ än Grönlandsramen - men Odd håller inte med om det... :)

Ramen till 70 L, K är bra också, finns billigt på butiker för militärt överskott.

Mats
 
Hej!

Tack för alla svar!

Jag är inte van vid ramryggsäckar. Mitt främsta förutfattade aber är att det blir ett glapp mellan axlarna och ryggan (att nacken är för långt bort relativt ryggan). Jag vill att ryggan ska sitta som klistrad där; annars hamnar tyngpunkten för långt ut och man man måste gå framåtböjd. Det problemet finns inte iaf med min vanliga fjällrygga.

Nå, så jag testar den där fjällräven fire brigade. Jag är inte van vid FR, men maken till trassliga inställningar. På min Granit Gear kan allt justeras när ryggan sitter på ryggen, utom längden på just ryggen. På FR är alla remmar ihopveckade på ett för mig onödigt komplicerat sätt. Men jag kan ju fått allt om bakfoten och helt missar hur man ska göra! Men för mig som är 183cm framstår ryggan som väldigt kort? Känns skumt... Jag kan inte dra åt som jag vill mot axlarna: är det jag som ställer in fel?; är den här modellen konstig?; är ramryggor så att det blir en glipa där?
Det känns som svårt att utvärdera hur jag ska gå vidare när jag inte vet vad som är fel.... :)
 
Här är två bilder där jag försöker illustrera mitt problem, med rosa skosnören till hjälp... :)
I den första sitter ryggan som den gör när jag försökt ställa in den.
I den andra sitter den som jag vill genom att jag drar åt i skornörena.

Vad gör jag för fel i inställningarna? :)
 

Bilagor

  • 20170928_173226.jpg
    20170928_173226.jpg
    23.2 KB · Visningar: 742
  • 20170928_173249.jpg
    20170928_173249.jpg
    21.2 KB · Visningar: 672

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips