Badmössa mot sol?

Vad brukar ni ha på er på skallen för att skydda mot brännande sol när ni badar o snorklar (speciellt ni som har det lite tunnare däruppe)? Ska till varmare breddgrader i höst, men tänker försöka undvika den vanliga svedan i svålen ;) För mig räcker det inte med solkräm och keps är ju lite svårhanterat i vatten? Finns det badmössor i tyg?
 
BUFF

Kör en Buff! Det ska nog funka alldeles utmärkt. Är lagom tunt, men ändå tillräckligt tjock för att skydda mot solen. De ska nog funka perfekt till bad med. Jag använder dem till allt möjligt.

De finns att köpa i dem flesta sportbutikerna. Bl a addnature.com har ett jättestort sortiment.

Lycka till.
/
 
Bra idé

Tack för de snabba svaren! Att jag inte tänkte på det själv ;) Använder Buff under cykelhjälmen, men det är fleece-varianten och kanske inte helt lämplig. Springer genast o köper en sommarbuff...
 
reafärger

...nåja, nu var det i alla fall rea på utgående färger på Buff i addnatures butik i Sthlm (99:- istf 150)...Tack för tipsen!
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips