babygröt i naturen

Sitter här och matar min sjumånaders son med Sempers Äppel- & pärongröt och tänker att den är ganska god (ja, jag har smakat), extremt snabb att tillaga (värm vatten och blanda direkt) och kräver dessutom väldigt lite gas. Tror ni att det är något för frukostarna på fjällvandringen?
 
Jag har käkat en motsvarande nån gång, som ett par bekanta lämnat kvar när de flyttat. Använde den som vintergröt, den hade äppelsmak. Inte var det nåt fel på den!

Aningen dyr möjligen, men m t p hur mycket dokumentation som finns på barngrötblandningarna (jag menar, vad äter vi vuxna? "Havregryn.") så går det nog få reda på i detalj exakt hur många milligram av ditten och dutten grötjoxet innehåller. För den som är intresserad.

Själv äter jag ofta välling+mysli ute, och det är ju rätt barnsligt.
 
Nypon

Baby-gröt funkar säkert till den som vill.
Själv kör jag med kallrörd nyponsoppa och müsli. Kan lagas till utan gas således.

God tur!
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Jag har fullkornsvarianten hemma som blir helt ok med lite fruktsoppa tillsatt.

Det är någon blandning på havre, vete, majs etc.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.