Anklagelser om fusk mot Johan Ernst Nilson

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

thenewhardy

Avslutat
Han gör ju nått han gillar i alla fall, ni verkar mest sitta och gnälla på ett forum. Låt han göra sin grej och stå för den och ni kan ju göra eran så som ni vill ha det.
 
Han gör ju nått han gillar i alla fall, ni verkar mest sitta och gnälla på ett forum. Låt han göra sin grej och stå för den och ni kan ju göra eran så som ni vill ha det.

Väldigt många här gör sin grej och gör den på vad denne tycker är rätt sätt.
D v s göra det man sagt sig göra och stå för om det inte alltid blir bra.

Många av dessa försöker också hanka sig fram med diverse extrainkomster från föreläsningar, bildvisningar, filmer, reklam mm.

Och det är just där det blir en konflikt.
Som av en händelse är / var JEN sponsrad av VAG-koncernen.
Deras fuskande med utsläppsmätningar i USA (och eventuellt fler ställen) gav dem fördelar de inte skulle haft.
Samma sak med JEN, Pompe m fl som framstår som bättre än dom är och därmed tar uppmärksamhet från de som inte fuskar.
Även varumärken framstår som bättre än de är då t ex en cykel som höll för JEN från norra Kanada till Argentina eller vart det nu var verkar ju vara en bra hoj. Framkommer det då inte att den mest åkte på ett biltak så luras ju en del köpare.
 
Genom Världshistorien har ju fuskare och smitare ofta slagit sig ihop. Att VAG och JN hänger ihop förefaller helt normalt och inget speciellt.
Att media går på JN beror väl på avsaknaden av korrektur etc.
Han är ingen att oroa sig över. Går det inte att ta sig fram flyger han eller åker bil.....Utsläppen står väl VAG och flygbolagen för.
Somliga får ingen väghälsning.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

thenewhardy

Avslutat
Givetvis ska det gå att diskutera, men till slut är det färdig snackat. Det som fortgår blir bara ett ältande och gnällande oavsett hur långa och välformulerade inlägg det än är. Jag upplever att det ofta blir fallet på det här forumet, inte bara denna tråden. Så är här mindre och mindre. Nä, lika bra avsluta kontot. Ciao.
 
Han gör ju nått han gillar i alla fall, ni verkar mest sitta och gnälla på ett forum. Låt han göra sin grej och stå för den och ni kan ju göra eran så som ni vill ha det.

Problemet är ju att han påstår att han gör saker som han egentligen inte gör.

Eller menar du att överdriva om sina bedrifter är en helt ok "grej" att göra?
 
Kristoffer Claussen i Norge skulle vara ute i naturen 1 år för att leva på vad naturen ger, men blev senare avslöjad med att med jämna mellanrum åka till Sverige för att handla och bo på hotell. Innan han blev avslöjad hade jag planer på att köpa både hans bok och film om äventyret, men när det kom fram att han bluffade var jag inte intresserad längre.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.