Ankare i Häggsta 2

Någon har snott det ganska nyupppsatta kedjeankaret ovanför leden Splash på palmsöndagsväggen. Kan det verkligen vara kul att projektera egna leder med utrustning man stulit från andra klättrare? Fy f-n
 
Tyvärr är det väl kanske ändå så att klättrare avspeglar nåt slags tvärsnitt av den övriga populationen. Då finns det med andra ord folk till allt.
Det betyder att det både finns människor som bekostar material som i första hand kommer att vara till nytta för andra, och det finns de som i rent egoistiska syften skruvar ned och stjäl det andra ställt till förfogande.

Man kanske ska vara glad att man oftast får behålla klättergrejer som man tillfälligt lämnar vid ett insteg.

Jag tillönskar ankartjyven en omedelbar nickelförgiftning!
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips