• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Åka till Alaska

40 dagar kvar . Och jag åker fortfarande ensam ingen mer som har bokat vad jag vet .
Jag har köpt ett litet låsbart kassaskrin som jag har stuvat i amunition och fiskekrokar och några kopior på viktiga papper som är bra att ha med sig till Alaska .
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Ska du jaga maten? I så fall blir grundtips att ta med fiskegrejer också om du dessutom ska hinna timra ett hus. Hoppas du får sällskap, mycket lättare att timmes på två. Är planen rundtimmer eller blockat timmer. Köper du bila och knutyxa där eller har du med yxorna. Motorsåg? Är du van att bygga i färskt virke så du kan ta hänsyn till hur virket krymper vid torkning? Ser fram mot din berättelse när du varit dit. Ett riktigt äventyr.

Bosse
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
20 dagar . Ja jag ska bygga något enkelt första dagen som tar 4 timmar . Inte timra något hus det hinner jag inte och jag har inte sagt att jag ska timra något hus . Men jag ska uppdatera bygget så det blir varmare och större medan jag är där för det blir kallare och kallare .
 
Jag hade inte tänkt att krama någon björn .
Men om björnen vill ge mig en kram .
Då ska jag visa vad jag har i eldröret .
För man får inte mata och umgås med en björn , det är då det blir bigfootar som avkommor .
 
Kör Micael !

Jag har kört själv ett flertal turer, och det är otroligt mycket bättre än att bli kvar i drömmarnas rike

@Mia
klart du skall med!

Jag hymlar inte med att delad glädje är ökad glädje.. i mitt tycke (50%.30% .20%. 10%......... (tufft att säga..)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.