Åka till alaska

Nu är iaf jag intresserad av att få en reseskildring av Engblom så jag uppar denna så att han får en notis om att åtminstone en forumbroder vill ha en berättelse om äventyret over there :)
 
Jag är intresserad hur det var och hur det gick med sånt som diskuterades i tråden. Husbygge fiske jakt hur var upplevelsen av egna fastigheten syntes någon Björn till etc?

Bosse
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
Jo . Ðet var varmt på dagen när solen lös kunde jag gå i bara kalsongerna på tomten . På morgonen var det ca 3-5c alldeles lagom .
Jag kokade ris till frukost varje dag. Sedan startade jag motorsågen fällde lite Björk så att jag skulle få mer sol och ved till nästa gång jag åker över .
Sedan tog jag geväret på ryggen och leta efter middagen som blev ripa 12/15 .en dag träffade jag på en 60årig gubbe i en ATV Honda med hytt o flak han körde mig till chatanika River så att jag kunde fiska några timmar jag fick 2 graylings = fisk och ris i 3 dagar . Jag såg ingen björn .
 
Ja det var ju en enkel sammanfattning , haha jag får köra Sibiren och köra samma stuk nån månad.

Markpriserna borde vara bättre så man borde få en bra bit

Då blir det typ en roman med bilder på scysst timmerhus med fotomodell ståendes utanför,björnskinn,laxmiddagar och annan buschcraft.
 
Tack Micael för ditt svar.
Låter som en god idé att lägga upp ett vedförråd till nästa gång. Sparar ju mycket tid att ha torrved tillgänglig.
Hur blev det med husbygge. Blev det något som går att återvända till eller blev det mer som ett tillfälligt skydd?
Ripa är ju bra kött. Hann du skjuta så många så att de kunde hänga och möra till sig? Fisken förstår jag som om det var harr. God men svårt att förvara. Om det är svårt att få upp färsk fisk kontinuerligt kanske du behöver lära dig att salta in på något bra sätt. Fanns det inget fiskevatten på gångavstånd. Kanske går det att hyra ATV där på plats.
Kunde du lämna några saker kvar over there eller var du tvungen att ta med allt hem igen? Sen undrar jag ifrån tråden som den var innan du for hur lätt det egentligen var att ta med sig geväret? Kanske har du några erfarenheter där som du är den första på utsidan att skaffa.
Det är ju inte ovanligt med äventyrare här på utsidan men du utmärker dig på det sättet att du inte bara far till random plats för ditt äventyr utan köpte egen mark som du kan återvända till. Jag själv har liknande plats fast i Sverige och gillar konceptet utmärkt.

Bosse
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips