Ägare till kajakföretag skövlar å

Intressant om sociala normer och vara accepterad angående en liknande sak i Nockeby, Stockholm. En kille gjorde en smash and grab kupp och anlitade en firma för att hugga ner ett antal stora tallar som störde utsikten: http://sverigesradio.se/sida/play.aspx?ljud=2750576

Bakgrund: http://www.realtid.se/ArticlePages/..._Realtid052/20101117124639_Realtid052.dbp.asp

Roligt nytt uttryck: Egobrottslighet

Men han var ju dum nog att göra det som privatperson, och lät inte företaget beställa trädfällningen.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
En helt seriös fråga till er som är väldigt insatta; kan Kajaklagret AB och styrelsen med bl.a. Thomas Åhlberg helt ha missat att det här var vattendraget är skyddsvärt och har vårdats genom åren? Är företaget och företagaren/företagarna nya på orten så att det skulle vara en ursäkt? Även om man försöker hävda en 85 år gammal vattendom så hade väl de flesta gjort en extra koll innan man sätter spaden i jorden.

Niklaz jag finner det som helt orimligt att kajaklagret varit omedvetna om åns värde och att det bedrivis fiskevårdande åtgärder i ån(påbörjades 1995) då verksamhetens lokaler ligger ett stenkast från ån. Det sägs även att privatpersonen/markägaren gav sitt tillstånd att 2002 riva den gamla dammen.

Peter.Almroth
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Är det ok nu att vi tyckte han var dum som gjorde som han gjorde?

Ja, nu har alltså miljödomstolen sagt sitt om länsstyrelsens beslut om återställning (som grundar sig på att verksamheten som Kajaklagret Orust AB/Thomas Åhlberg var otillåten) är korrekt. Det vill säga, detta är i strid med gällande miljölagstiftning.

Sedan en kommentar till tidigare fråga om han kunde vara omedveten om de förbättrande åtgärder som gjorts i Strane å det senaste decenniet.
Svar nej! Han var ju själv med i detta arbete delvis... ;)

Christer
 
Jagaren:
Är det ok nu att vi tyckte han var dum som gjorde som han gjorde?

Räcker det med domen eller ska vi fortfarande bojkotta hans företag som ytterligare straff?

Och jag anser det helt ok om du berättar vad du bestämmer dig för.
Som en ren upplysning bara.

Sortera i "som man frågar får man svar" mappen.
Det finns ingen i tråden som har försvarat det han har gjort, somliga har däremot sagt att rättvisan måste få ha sin gång och ingen ska dömas på förhand i en tråd som dessutom uppmanar till bojkott av hans företag.
Jag tror personligen att möjligheterna att få ett "konkat" företag att återställa ån är obefintliga.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.