A-GPS?

Är det någon som har pejl på vad 3G telefonerna har för GPS variant, på tex

http://www.nec.co.uk/index.aspx?id=380&lang=20

Det står att den har Inbyggd A-GPS för positioneringstjänster?

Vad är det och den verkar ju få in någon typ av karta i all fall, men är det GPS eller?

Har provat att goggla men inget vettigt resultat?
 
A-GPS = Assisted GPS

fafner; sa:
Har provat att goggla men inget vettigt resultat?

A-GPS står för Assisted GPS och ger förfinad GPS mätning genom att operatörens skickar assistans-data till mobilen vid GPS förfrågan.Operatören måste alltså ha stöd för funktionen i sitt nät, om inte får du bara vanlig GPS noggranhet.

http://www.google.se/search?q="assisted+GPS"
ger en hel del träffar bla.
http://www.gpsworld.com/gpsworld/article/articleDetail.jsp?id=12287
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Test

Är det någon som har testat dylik mojäng, finns det någon vettig användning, hur fungerar de praktiskt om man jämför med en vanlig GPS?
 
Du kan söka på SnapTrack också.

Motorola visade A1000 på CEBit bl a. I och med att gpsmottagaren i telefonenkan få ephemerisdata övre nätet så minskar tid tilo första fix drastiskt. Dom klarar sig också med svagare signal eftersom dom vet vilken signal dom ska söka efter. Därför kan en GPSförsedd mobiltelefon nöja sig med en halvtaskig antenn som den från http://www.sarantel.com el något inbyggt under skalet. Incitamentet kommer bland annat från USA's E911 initiativ.

Användbart - framgår av artiklar. Använt? - finns inte i Europa. Kolla i Japan. Börjar komma lite i USA.

Nästa fråga: Måste framtidens GPSmottagare vara försedd med tvåvägs mobiltelefon för att kunna använda nätstödet? Verkar så...
 
Alla vet var du är...

Va bra! Nu kan storebror se exakt var jag är! :)

Vad jag förstår kan detta fungera ungefär som en DGPS, altså GPSen får info om det aktuela felet från en basstation, vilket höjer precisionen. Riktigt?
 
Det också, men det viktigaste är att ephemeris data kommer till GPSmottagaren via nätet, så att tid till första fix kan bli mindre än en sekund. Med dessa data och vetskap om inom vilket basstationsområde telefonen är så kan postionen förbestämmas ungefärligt, vilket minskar mottagarens söktid för att låsa på GPS signalen.

Dessutom finns nya mottagare med stort antal samtidiga korrelationsprocesser vilket också minskar tiden. Vidare har känsligheten ökats avsevärt.

Exempel:Du plockar fram en 3G telefon. På nån sekund har du en position och efter ytterigare några sekunder har du en karta från en server som alltid kan leverera uppdaterade kartor inklusive trafikinformation.

Dessutom funkar positioneringen inne i ett parkeringshus, i smala gränder osv.

Vad ska Garmin göra nu???
 
jonasolof; sa:
Vad ska Garmin göra nu???
Tillverka GPSer som fungerar där 3G-täckning inte finns, dvs på dom flesta ställen där man behöver en :).

Skämt åsido, hur funkar det där med GPS inne i ett parkeringshus? Var kommer signalen då ifrån?
 
Lite tränger väl igenom och en del studsar in. Mer framgår av artikeln som nämns sist i andra inlägget i den här tråden.
 
De olika tillverkarna har ju också så kallad "offline a-gps" som laddar ner ephemerisdata via internet och därför fungerar om man inte har ett simkort. Den är giltig en viss tid och reducerar TTFF ordentligt.
Här finns t. ex. program för skytraq:
http://www.skytraq.com.tw/downloads.htm

Vet inte om detta fungerar över hela världen men ser ingen anledning till att det inte skulle fungera.

Sirfstar har SIF som bland annat fungerar med många windows mobile telefoner.

ublox har assistnow offline:
http://www.u-blox.com/services/index.html

Nemerix har NeX:
http://www.nemerix.com/press/news.php?showpress=67
 
Senast ändrad:
Man kan också extrapolera från det man redan vet. På så sätt går det att förutsäga ephemerisdata några dagar framåt, med tillräcklig noggrannhet för att få positionen lika fort som en ordinär bil-GPS hinner starta ("boota", som det heter på fin svenska).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips