70+5 Liter

Hej! Ska nu i sommar gå hela bohusleden och behöver en ny ryggsäck. Jag är 16år, 180 lång och väger varierande mellan 70-75. Jag har fastnat för den här ryggsäcken:

http://www.stadium.se/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/Stadium-SwedenB2C-Site/sv_SE/-/SEK/ViewProductDetail-Start;pgid=5wZCegiyJxVSR0o51cJHh9ri0000CvaL7wAg

Den känns riktigt go på men är den för stor? Kommer vara borta typ 14 dar..
Jag gillar även den lilla ryggsäcken som hänger med eftersom jag gärna gör expeditioner när jag slagit läger. Alltså funktionerna är superb och allt sånt men om ni tycker den är för stor får ni gärna skicka ett exempel på en annan ryggsäck med typ samma funktioner..? Skulle vara bra om den inte är dyrare utan tvärtom..:)
 
Fundera igenom hur mycket packning du kommer att ha med dig. I mina ögon låter 70 liter ganska mycket, 55 liter för en vecka osupportad tror jag är en rimlig nivå. Då blir säcken dessutom lättare. Dessutom kommer du ju ha bra provianteringsmöjligheter på vägen, så max 55 liter skulle jag säga; men testpacka dina prylar i en låda som du kan räkna ut volymen på och se var du hamnar.

Avseende en dagtursäck kan du, om den inte är s a s inbyggd i rygggsäcken, ta en liten komprimerbar historia, t ex Marmot Kompressor eller Mountain Hardwear Scrambler. Det blir nog lättare också eftersom man inte har en massa fastsättningssystem (dragkedjor eller remmar) i onödan.
 
[...]skicka ett exempel på en annan ryggsäck med typ samma funktioner..? [...]

Vilka funktioner är det du eftersträvar (utöver att den ska gå att bära på ryggen ;))? Är det ett måste med justerbart bärsystem? Extrasäcken? En massa remmar på utsidan att spänna fast prylar i? Topplock? Sidfickor? Öppning i botten? Extra slitstark väv? Om inget av detta är särskilt viktigt skulle jag, med hänsyn taget till volymbehovet som jag skrev ovan, ha satsat på en GoLite Jam2 eller kanske något från Granite Gear. Båda märken finns hos GetOut.
 
Jag spänner gärna på sovsäck, liggunderlag och tält på utsidan så gärna remmar och så. Sen är inte den lilla ryggsäcken jätteviktig. Men jag är ganska opraktisk och jag tar oftast det säkra före det osäkra. Jag har med mig all proviant från början(inte vatten).
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips