Vindelfjällen i början av maj?

Hur brukar det se ut med snötillgången i Vindelfjällen i början av maj?
Jag funderar på en veckotur nån gång mellan 1-15:e maj, gärna i områden där skotertrafik är förbjuden. Kommer inte att bo i stugor.

Nån som vet?
Nån som har tips om lämpligt område?
Helst med start och slut i Ammarnäs men även andra alternativ av intresse.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Sorry. Minns bara att vi firade Valborg i Björkheden (tre mil före Ammarnäs) en gång i barndomen, och då var det fortfarande skoterföre om inte annat. Rödingfisket i Råvojaure var åtminstone fint på den tiden - 80-talet alltså.
 
Hej,

Jag vandrade på Björkfjället i början av juni för några år sedan. Då var det mycket snö kvar i dalarna, men tveksamt om den bar att åka på. Den bar definitivt inte att gå på.

God Tur
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips